itsetehdyt soseet!!

Heippa! Neuvokaapas nyt minua että pitääkö vauvan (5kk)soseet valmistaa vain kotimaisista raaka-aineista? Ostin kaupasta parsakaalia mutta nyt huomasin ettei se olekaan suomalaista! Uskallanko tehdä siitä soseen vai en? Kiitos vastanneille:)!
7622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kyllä siihen, että ravinto Suomessa on tutkittua ja turvallista, olipa sitten ulkomaalaista tai kotimaista. Sitäpaitsi esim. suomalaiset kurkut maistuu mullalle.

Äänestä

kuumentaa kunnolla kaikki raaka-aineet, niin luulisin, että on turvallista.

Äänestä

Valmisruuatkaan on tehty "pelkistä kotimaisista" kasviksista eli pelko pois:)! Olet todennäköisesti jo itsekin syönyt ulkolaisia kasviksia raskaus ja imetysaikana! Kotimaiset kasvikset ovat tietenkin aina kotimaisia, mutta valitettavasti niitä ei ole aina saatavilla!

Äänestä

kotimaista bataattia ;-) ? Uskallan kyllä itse antaa ulkomaisiakin vihanneksia, pesee vaan hyvin ja keittää kypsäksi.

Äänestä

Mikä ihme siinä ulkomaisessa parsakaalissa on erona suomalaiseen? Ei mene minun ymmärrykseeni.

Jos torjunta-ainejäämiä ja säilöntäaineita ajattelet, niin olet oikeilla ja hyvillä jäljillä vauvan ravinnon suhteen. Silloin oikea osoite on kuitenkin luomuhylly, olipa sitten kyse kotimaisesta tai ulkomaisesta tuotteesta. Yksi parsakaali nyt ei vielä mitään merkitse, mutta kokonaisuudessaan vauvan ravinnon tulisi olla parasta ja puhtainta mahdollista, vaikka sitten maksaisi mitä.

Ihmettelen muuten tässä yhteydessä suureen ääneen sitä, että suomalaiset vauvan purkkiruoat on tehty "tavallisista" aineksista. Saksassa ne kaikki ovat luomua. Vaikka Suomessa maaperä ja ilma ovat epäilemättä puhtaampia kuin Saksassa, niin suoraan käytetyistä torjunta-aineista ja säilöntäaineista jäävät jäämät ovat kuitenkin samat. Ei suomalainen ruoka ole niin "puhdasta" kuin mainonta antaa ymmärtää.

Äänestä
  • elikkäs kiitoksia vastauksista! tuota parsan ulkomaalaisuutta pohdin juuri sen "puhtauden" vuoksi.. siis sitä että ovatko nuo torjunta-aine yms. jäämät suotavia vauvan ravintoa ajatellen..

    nyt on kuitenkin sose valmistettu, pesin parsan huolellisesti ja kuumensin varmasti kypsäksi. saapas nähdä mitä vauva tuosta ainakin äidin mielestä hirveän hajuisesta pöperöstä on mieltä:)!

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    elikkäs kiitoksia vastauksista! tuota parsan ulkomaalaisuutta pohdin juuri sen "puhtauden" vuoksi.. siis sitä että ovatko nuo torjunta-aine yms. jäämät suotavia vauvan ravintoa ajatellen..

    nyt on kuitenkin sose valmistettu, pesin parsan huolellisesti ja kuumensin varmasti kypsäksi. saapas nähdä mitä vauva tuosta ainakin äidin mielestä hirveän hajuisesta pöperöstä on mieltä:)!

    Mukavaa lukea, että ihmiset ensinnäkin valmistavat vauvanruokaa itse ja että kotimaisiin tuotteisiin luotetaan ensisijaisesti. Hienoa!

    Haluaisin sanoa sen verran, kun jotkut epäilee tuota kotimaisten kasvisten yms. puhtautta verrattuna ulkolaisiin, niin suomalaisten tuotteiden etuna on nimenomaan torjunta-aineettomuus. (En tarkoita kasvihuoneessa viljeltyjä kasveja, niistä minulla ei ole kokemusta) Tämä johtuu siitä, että meillä on talvi, joka tehokkaasti tappaa tuhoeläimiä ja taudinaiheuttajia, joten meillä ei tarvise käyttää niin paljoa torjunta-aineita kuin vastaavissa lämpimämmissä maissa. Joten kotimaisten kasvisten puhtaus ei ole tuulesta temmattu mainoskikka vaan ihan totta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vain kotimaista? kirjoitti:

Heippa! Neuvokaapas nyt minua että pitääkö vauvan (5kk)soseet valmistaa vain kotimaisista raaka-aineista? Ostin kaupasta parsakaalia mutta nyt huomasin ettei se olekaan suomalaista! Uskallanko tehdä siitä soseen vai en? Kiitos vastanneille:)!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu