Mikä kamera paras ?

Olen hankkimassa kameraa hintaluokka n.500 eur.
Mikähän mahtaisi olla luotettavin/paras kameramerkki.Olin ajatellut fujin 9600s mallia ,
mutta kun lukee kokemuksia merkistä , niin ei taida olla kovin pitkäikäinen laite.Kiitollinen
vastauksista.
6976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tuolla hinnalla on useita vaihtoehtoja jotka ovat O.K.
Minkälaisen haluat ja mihin tarkoitukseen, lähde siitä.
Tämänkin vuoden kameralehdissä on ollut useita testejä jotka antavat suuntaa valinnallesi

Äänestä

Sony on paras

Äänestä

Olet oikeilla jäljillä. On vaikeaa ja suorastaan provosoivaa sanoa mikä on ehdottomasti paras kompakti. Jotakuinkin samalla viivalla on useita. Varmuudella voi sanoa, että Fuji 9500 on kuvanlaadun ja ominaisuuksien suhteet erittäin hyvä kamera. Se on ollut kahdessa Kameralehden ja yhdessä muussa digijärkkäritestissä verrokkikamerana. Kuvan laadussa se on pärjännyt erinomaisesti. Mutta nopeudessa ja eräissä muissa ominaisuuksissa se on järkkäreille odotetusti hävinnyt. 9500:n kestävyydestä ei ole omakohtaisia kokemuksia, sen sijaan saman sarjan edeltäjästä on. Monen vuoden runsaan käytön aikana ei ole ilmennyt mitään häiriöitä. Fuji on myös kameran näköinen ja kokoinen sekä istuu hyvin käteen.

Äänestä

Minusta Nikonin keltamusta logo on hyvä sillä se erottuu kauempaakin. Canonin Punamustavalkoinen merkki on hieman huonosti tunnistettava pidempää katsottuna. Fujilla on myös hyvä se hunajakennomerkki, mutta kai se on lopuksi myös maku asia. Sitten on tietysti ne valomainokset, mutta ne on aika kalliita harrastajan kukkarolle....jne.

:):):):)

Äänestä

tekeekö mitään

Äänestä

Paras kamera on se, joka sinulla on mukana.
Muistan kerrankin työmatkalla kun työkaveri katsoi alentuvasti compaktikameraani ja sanoi, että hänellä on kotona Canonin EOS XXX.
Niinpä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KJT kirjoitti:

Olen hankkimassa kameraa hintaluokka n.500 eur.
Mikähän mahtaisi olla luotettavin/paras kameramerkki.Olin ajatellut fujin 9600s mallia ,
mutta kun lukee kokemuksia merkistä , niin ei taida olla kovin pitkäikäinen laite.Kiitollinen
vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu