kyhmy kainalossa miehellä

Olen 22 vuotias mies ja minulle on tullut oikeaan kainaloon kyhmy se on noin sormenpään kokoinen ja se on arka jos siihen koskee se tekee hiukan kipeaa mutta ei kauheasti, voisiko se olla syöpä tai kasvain?

asia vaivaa itseäni kovasti, luin netistä että yleensä pahalaatuiset kasvamet eivät ole arkoja tai kipeäntuntuisia pitääkö se paikkaansa ?

mikä muu tuo patti voisi olla kun kasvain tai syöpä voiko se olla joku ihan normaali mikä ei ole vaarallinen

tuo kymy on ollut joku kuukauden varmaan jo eikä se ole suurentunut eikä pienetynyt mielestäni siiäajassa ollenkaan

eli kertokaapa mielipiteenne, olen lukenut että monilla naisilla on tuollasia kyhmyjä ollut kainalossa mutta voiko niitä olla myös miehillä?

jos tämä olisi syöpä mikä syöpä se voisi olla ?
118814
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • EN OSAA ENGLANTIA NIIN HYVIN ETTÄ TAJUAISIN VOISIKO JOKU SELITTÄÄ MITÄ TUOLA NETTISIVUILLA LUKEE ????

    JA OLITKO TOSISSASI KUN SANOIT ETTÄ ASIA VOI OLLA VAKAVA VAI SANOITKO VAAN LÄPÄLLÄ ??

    Äänestä

  • EI OO OLLU KUUMETTA EIKÄ PÄÄNSÄRKYÄ, OLO ON IHAN TÄYSIN HYVÄ JA NORMAALI

    Äänestä

  • no joo, joo. Yersinia pestis ja niin edelleen. Ihan mielenkiintoista sinänsä. Mutta ihan turhaa täällä pelottelet ihmisraukkoja tuollaisia sivulinkkejä laittamalla.

    Olisit oirekysymykseesi lisännyt sen oleellisimman - kysyt kyllä kuumeesta, päänsärystä. Et ehkä lukenut eteenpäin?...nimenomaan sille taudille oli oleellista "hot-to-the-touch" lymph nodet.

    Kohtuullisuutta ja harkintaa uhkakuvien esittelyyn, niin ollaan paremmissa mielialoissa. Onhan tää maailma kuitenkin tosi vihamielinen elinympäristö ihmisen kaltaiselle herkälle oliolle ; D - bakteriologi sen ainakin tietää, eikös, muttei viitsi pelotella toisia.

    Äänestä

Että siellä on iso FINNI vaan. kainaloon voi tällaisia tulla kun hikoilee ja deutorantit ja kaikki sekottuu niin silloin voi vaikka mitä äkämiä syntyä.

Äänestä

joka on suurentunut. Liikkuuko se? Käy näyttämässä lääkärissä niin ei tarvitse miettiä turhia. hyvä vaan jos osoittautuu finniksi.

Äänestä

En usko, että on mitään syytä huoleen. Se on vain imusolmuke, joka saattaa olla vähän suurentunut. Imusolmukkeet suurenee erilaisten infektioiden takia, ja useinmiten jäävätkin suuremmiksi kuin ennen. Voihan imusolmukkeet tietenkin jonkin kasvaimenkin takia suureta, mutta yleensä suurentunut imusolmuke johtuu infektiosta, joka on varioittanut imusolmukkeen. Ja jos siinä olisi jotain pahanlaatuista olisi se kyllä kasvanut kuukaudessa huomattavasti. Jos kuitenkin haluat asiasta täyden varmuuden mene näyttämään lääkärille. Alle 3 senttiä halkaisijaltaan oleva imusolmuke voi olla vielä ihan normaali kokoinen.

Äänestä
  • noo,
    osittain tuo vastauksesi on kyllä väärä.Nimittäin

    "...Ja jos siinä olisi jotain pahanlaatuista olisi se kyllä kasvanut kuukaudessa huomattavasti"

    eipä pidä paikkaansa. Ei syöpä esimerkiksi aina niin nopeasti kasva. Vaan pikkuhiljaa. Jos kuukaudessa olis kasvanut että huomais, niin olisin kyllä jo maanantai-aamuna klo 6 roikkumassa lääkärin ovenkahvasta.

    Ainoa tapa varmistua on mennä lääkäriin. Ja se kannattaa, sillä valtava määrä energiaa ja vielä valtavampi määrä elämäniloa menee asian pelkäämiseen ja kauheaan epävarmuuteen!

    Äänestä

Jos se on vain suurentunut imusolmuke niin ei hätää.
Niitä monilla. Oletko tunnustellut kaulaasi, soliskuoppia, nivusia??? JOs patteja löytyy lisää kannattaa varata aika lääkärille. Ne voivat olla merkki imusolmuke syövästä.

Äänestä
  • ei ole patteja missään muualla kuin vaan oikeassa kainalossa ja se on hiemän arka tai vhän kipeä se patti, muuten on ihan terve olo

    liittyykö johonki kasvaimiin yleensä mitään muita oireitä jos tuo sattuisi olemaan kasvain ?

    Äänestä

  • janne 84 kirjoitti:

    ei ole patteja missään muualla kuin vaan oikeassa kainalossa ja se on hiemän arka tai vhän kipeä se patti, muuten on ihan terve olo

    liittyykö johonki kasvaimiin yleensä mitään muita oireitä jos tuo sattuisi olemaan kasvain ?

    Luultavasti tulehtunut talirauhanen. Varsinkin sun ikäisillä miehillä tukkeutuvat helposti, tulehtuvat ja kasvavat. Usko, kun sanon ettei tod. oo mitään sen vakavampaa. Voithan käydä lääkärissä, jos mietityttää, mutta varmaan kuulet tän saman sieltä. Häviää ajan kanssa ellet nyt sitten 24/7 räplää sitä, että onko se vielä siellä.

    Mukavaa joulunodotusta sinulle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


janne 84 kirjoitti:

Olen 22 vuotias mies ja minulle on tullut oikeaan kainaloon kyhmy se on noin sormenpään kokoinen ja se on arka jos siihen koskee se tekee hiukan kipeaa mutta ei kauheasti, voisiko se olla syöpä tai kasvain?

asia vaivaa itseäni kovasti, luin netistä että yleensä pahalaatuiset kasvamet eivät ole arkoja tai kipeäntuntuisia pitääkö se paikkaansa ?

mikä muu tuo patti voisi olla kun kasvain tai syöpä voiko se olla joku ihan normaali mikä ei ole vaarallinen

tuo kymy on ollut joku kuukauden varmaan jo eikä se ole suurentunut eikä pienetynyt mielestäni siiäajassa ollenkaan

eli kertokaapa mielipiteenne, olen lukenut että monilla naisilla on tuollasia kyhmyjä ollut kainalossa mutta voiko niitä olla myös miehillä?

jos tämä olisi syöpä mikä syöpä se voisi olla ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu