Itsenäisyyspäivän juhlaan? Itse olen käynyt vain kerran. Nyt taidan mennä,kun on viimeinen pienessä kunnassamme. Ensi vuoden juhla onkin hamaassa tulevaisuudessa ja ties missä kunnan kolkassa. Siispä sinivalkoiseeen juhlaan mekin rauhan aikana syntyneet. Kuka osaa laulun VARTIOSSA? Siinä on juuri tahän aikaan sopivat sanat. Opin sen lapsena partiossa ja sanat on muistissani vain lauluääni puuttuu. Laulu ankaa:" Kuule veljeni tule luokseni,mulla tiedossa salaisuus on.jne"
Menettekö paikkakuntanne...
akka
3264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sopivimmat sanat ovat Antti Hmmarbergin laulamassa laulussa "haistakaa paska koko valtiovalta".
Siinä on asia tiivistetty parhaimmilleen.
kävin ensimmäisen ja luultavasti viimeisen kerran. Se oli mieheni kanssa viimeinen yhteinen juhla kirkonmenoineen, hän kuoli tapaturmaisesti vajaa viikko sen jälkeen.
Kuntaliitosten myötä kuntien itsenäisyys loppuu. Sanoit aika sattuvasti, että nyt itsenäisyysjuhla on teillä VIIMEISTÄ kertaa. Tämän jälkeen ette enää ole itsenäisiä. Siinä on aikamoista symboliikkaa.
Muistan nuorena varusmiehenä, miten joku sanoi minulle junassa, että ei kunnan liittäminen suurempaan eroa miehityksestä mitenkään, vaan on sama asia. Nykyisin taitaa olla ensin kansanäänestys, mutta silloin ei ollut.
Oli muuten merkillinen ilmiö, että vanhemmat miehet, jotka eivät kotonaan ehkä puhuneet eivätkä pukahtaneet sodasta mitään, tulivat junissa ja busseissa puhumaan varusmiehille sotakokemuksiaan ihan vaivoiksi asti.