Mielialan vaihtelut

marppa25

Hei!

Voisiko joku kertoa, millaisia mielialan muutoksia nuo keinohedelmöityksessä käytettävät hormonit tuovat? Miten vaikuttavat seksihaluihin tms. Tietysti aika yksillöllistä varmaan, mutta olisi kiva kuulla miten toisilla on vaikuttanut. Itselläni alkaa tammikuussa jarruhoidot ja pidemmän kaavan mukaan mennään.
Minulla todettiin myös hormoniverikokeessa prolaktiinin olevan koholla... Vaikuttaako jarruhoidon aloittamiseen? Kiitokset jo etukäteen!!! :)

3

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonottelija

      Minulla sumute teki mielialavaihteluja aikas lailla. Käytännössä pienikin asia (kotona) sai aikaan kamalan itkuraivarin. Kolmen viikon sumujaksolla meillä oli keskimäärin 5-10 riitaa, normaalisti ei juuri ollenkaan. Ja ne oli ns. elämää suurempia riitoja. En edes muista enää mitä =)

      Kun pistely alkoi, niin loppui myös kiukuttelu. Pistelyn ansiosta olin fyysisesti kipeä, mahaa kiristi ja turvotti kuukautiskipumaisesti ja pistoskohdat oli kipeitä. Edelleen kolme päivää punktion jälkeen on turvonnut olo ja alavatsa arka.

    • elmeri77

      Oli oli myös vastaanvanlaisia oireita. Tuli kiukuteltua turhista, mutta minulla oli myös vuoroin kylmä ja vuoroin kuuma, vähän niin kuin vaihdevuodet. Munisten kasvun kyllä tuntee mahassa. Minä en ollut niistä kyllä kovin kipeät. Ainut milloin oli kipeä ja ikävä tunne oli punktion jälkeen.

      • Ei PMS:ää

        Hei! Minulla on alkanut koeputkihoito Synarela nenäsumutteella kp 21/28. En ole koskaan ollut näin tyyni ja rauhallinen. Kaikki karseat PMS-oireet on jääneet pois. Joku kirjoitti Synarelan käytöstä, että tuli sellainen olo että ei ole ihan oma itsensä. Voisin allekirjoittaa tuon, en ollut oma itseni vaan olo oli normaalia parempi. Yksilöllisiä eroja on siis valtavasti. Itse käyttäisin Synarelaa joka kuukausi ennen kuukautisia jos se vaan olisi mahdollista. Nyt alkavat piikittelyt joten saa nähdä mitä ne tuovat tullessaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      932
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      887
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      770
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      134
      579
    Aihe