Mielialan vaihtelut

marppa25

Hei!

Voisiko joku kertoa, millaisia mielialan muutoksia nuo keinohedelmöityksessä käytettävät hormonit tuovat? Miten vaikuttavat seksihaluihin tms. Tietysti aika yksillöllistä varmaan, mutta olisi kiva kuulla miten toisilla on vaikuttanut. Itselläni alkaa tammikuussa jarruhoidot ja pidemmän kaavan mukaan mennään.
Minulla todettiin myös hormoniverikokeessa prolaktiinin olevan koholla... Vaikuttaako jarruhoidon aloittamiseen? Kiitokset jo etukäteen!!! :)

3

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonottelija

      Minulla sumute teki mielialavaihteluja aikas lailla. Käytännössä pienikin asia (kotona) sai aikaan kamalan itkuraivarin. Kolmen viikon sumujaksolla meillä oli keskimäärin 5-10 riitaa, normaalisti ei juuri ollenkaan. Ja ne oli ns. elämää suurempia riitoja. En edes muista enää mitä =)

      Kun pistely alkoi, niin loppui myös kiukuttelu. Pistelyn ansiosta olin fyysisesti kipeä, mahaa kiristi ja turvotti kuukautiskipumaisesti ja pistoskohdat oli kipeitä. Edelleen kolme päivää punktion jälkeen on turvonnut olo ja alavatsa arka.

    • elmeri77

      Oli oli myös vastaanvanlaisia oireita. Tuli kiukuteltua turhista, mutta minulla oli myös vuoroin kylmä ja vuoroin kuuma, vähän niin kuin vaihdevuodet. Munisten kasvun kyllä tuntee mahassa. Minä en ollut niistä kyllä kovin kipeät. Ainut milloin oli kipeä ja ikävä tunne oli punktion jälkeen.

      • Ei PMS:ää

        Hei! Minulla on alkanut koeputkihoito Synarela nenäsumutteella kp 21/28. En ole koskaan ollut näin tyyni ja rauhallinen. Kaikki karseat PMS-oireet on jääneet pois. Joku kirjoitti Synarelan käytöstä, että tuli sellainen olo että ei ole ihan oma itsensä. Voisin allekirjoittaa tuon, en ollut oma itseni vaan olo oli normaalia parempi. Yksilöllisiä eroja on siis valtavasti. Itse käyttäisin Synarelaa joka kuukausi ennen kuukautisia jos se vaan olisi mahdollista. Nyt alkavat piikittelyt joten saa nähdä mitä ne tuovat tullessaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1785
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1278
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      708
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe