Tyttömme sai nimen Neera Alina (sukunimi harvinainen ja suojattu?.Ihan uteliaisuudesta kyselen, että mitä mielikuvia nimi herättää Teissä ensikuulemalta? Kiitos jo kovasti vastauksistanne.
mielipiteitä
11
861
Vastaukset
- Tofta
Alina on vanha,aina hyvänkuuloinen nimi.
Neera taas kuulostaa pehmeämmältä versiolta Veera-nimestä.
Onnea pikkuiselle Neeralle. - ei ole
minun makuuni. Se kuullostaan väärinkirjoitetulta Veeralta, johon se tullaan aina sekoittamaan. Mielikuva mustasta resupekka-tytöstä, nera = musta (ital.) Alina on kaunis, joten ottaisin sen käyttöön etunimeksi. Neera on minusta keksimällä keksitty ja vielä rumakin.
- sattunut
Ihan näyttää siltä kuin olisi tullut kirjoitusvirhe ja Noora on muuttunut Neeraksi. Kuulostaa kovin oudolta ja kovalta nimeltä. Melkein kirosananomainen.
Alina puolestaan on oikein kaunis nimi. Pehmeä ja sointuva. Ihan hyvä jatko tuollaiselle kovalle nimelle kyllä, otettakoonkin huomioon mitä juuri kirjoitin. - se on
ihan kaunis nimi, onneksi olkoon vain. Ei täällä kukaan voi varmasti sanoa miten sen muut ihmiset aina kuulee tai mihin nimeen se sekoitetaan. Minä en esimerkiksi heti kuvitellut että "on tainnut tulla kirjoitusvirhe". Mutta mielipiteitä kyselet ja niitä varmasti täältä saat =)
- tulee mieleeni
että kyseessä on varmaankin intialainen henkilö, tai henkilö jolla on intialaisia sukujuuria.
- kuullostaa
juuri sellaiselta väkisin väännetyltä nimeltä, kun on lähdetty erikoisuuden tavoitteluun. Mielestäni ei edes kovin onnistunut lopputulos. Alina sen sijaan on ihan kiva.
- viittaa
kyllä arabimaihin.
Musta ori-elokuvassa seikkailee arabityttö nimeltään Neera...
Nuori arabityttö Neera eksyy autiomaahan ja kohtaa siellä ilmiömäisen nopean ja villin mustan hevosen. Yhdessä he löytävät takaisin Neeran kotiin. Pelastaakseen isoisänsä maineen Neera päättää osallistua hurjaan ratsastuskilpaan. Mutta pian myös tytön ja nuoren mustan orin ystävyys on vaarassa... - Mäkinen (yleinen ja suojattu)
Ihan sivuseikkana mainitsen, että nykyisin kaikki sukunimet ovat suojattuja.
Voit esim. vaihtaa nykyisen sukunimesi esim. Virtaseen vain, jos siihen on riittävät perusteet (esim. esivanhemmista löytyy Virtanen-nimisiä/se on suvussasi käytetty nimi) tai saat kaikilta maamme Virtasilta kirjallisen luvan käyttää ko. sukunimeä. Avioliitto Virtasen kanssa myös oikeuttaa nimen käyttöön, tietenkin. - GCJYF
alina taas ihan älyttömän suosittu, ja siks yleinen. Joku joskus täällä palstalla ehdotti nimeä Naranja,ja se olis sopinut Neeran toiseks nimeks,tosin olis saattanut olla hieman liian erikoinen..
Mua ihmetyttää että millä perusteella esim Noora on yhtään hyväksyttävämpi nimenä kuin Neera. Yhden kirjaimen ero, ja joidenkin mielestä se ei ole mikään nimi..kankeeta ajattelua..
Tosin inhoanhan mä itsekin näitä Isabelle Jadelle Adalmina Dorafia yhdistelmii..- ero...
minusta, ellei nimi sitten ole Nora tai Nera.
- palautteista!
Kiitos vastauksista! Vaikkakin aika paljon tuli negatiivista palautetta nimestä, on silti pääasia että itse pidämme siitä. Eihän kaikkia voi millään miellyttää vaikka kuinka tahtoisi. Mutta mitäs menin kysymään.. :) Hyvää joulua kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa992683Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621714SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän101686Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631575Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81538Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue261246Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.261105Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411052RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?811005