Voiko silti kuka vaan saada abortin jos tuntee ettei ole valmis lapsen kasvattamiseen jne, asiat huonosti..huolimatta noista alle 17 v, jo 4 lasta ym. perusteluista?
eikö voi
gsfdgöggdg
9552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä voi. Yleensä vastaavat syyt lasketaan sosiaalisiin syihin. Kyllä se onnistuu.
ikävä kyllä sinun on tässä maassa valehdeltava lääkärille, sepitettävä jokin nyyhkystoori. Aborttilakimme ei tunne syytä "en halua lasta".
Mutta ei tarvitse sanoa mitään, mikäli viikot ovat suotuisat aborttiin.. Se luetaan jo itsessään sosiaaliseks syyks mikäli ei kykene puhumaan. Vaikka.....
Suomessa saa abortin tasan sillä perustelulla, ettei kiinnosta saada lapsia. Tämä on mahdollista 12. raskausviikolle saakka. Sen jälkeen tarvitsee jo erityissyitä. Mutta abortin saa Suomessa sosiaalisista syistä ilman nyyhkytarinoita, mikä on hyvä juttu.
no onneksi ei ollutkaan tarpeellinen :) ja en kyllä yrittäisikään tehdä aborttia 12 viikon jälkeen.
kerro nyt sitten, mikä ihme se sosiaalinen syy on, jos on kaikki asiat hyvin, on vain sattunut pullahtamaan paksuksi? Mikäli on rikas hyvinvoiva terve vakituisessa parisuhteessa oleva enkä addiktoitunut mihinkään vahingolliseen aineeseen, niin mitä ihmettä kuvittelet "sosiaalisen" syyn olevan? Lääkärillä ei ole kohtaa lomakkeessaan "ei halua lasta".
Suomessa ei LAIN mukaan ole vapaata aborttia. Aborttiin on löydettävä syy. KÄYTÄNNÖSSÄ abortin kyllä saa vapaasti - kunhan heittää jonkin "sosiaalisen" syyn, joka saattaa olla todellinen, useimmiten humpuukia, sillä tässä maassa pärjää kyllä lapsen kanssa - mikäli haluaa.
>kun hänen tai hänen perheensä elämänolot ja muut olosuhteet huomioon ottaen lapsen synnyttäminen ja hoito olisi hänelle huomattava rasitus;>
Ja tiedämpä tapauksen että ihan vain tällä syyllä on abortoitu vielä viikon 12 jälkeenkin...
olin tilanteessa, jossa piti päättää kumman ratkaisun valitsen. Lääkärini sanoi, että jo se ettei ole avioliitossa riittää abortille perusteeksi.
Mä synnytin lapsen onneksi. Silti olen sitä mieltä, että jokainen päättää mitä tekee silloisen elämäntilanteen valossa.
Jokainen määrittelee itse mikä on se sosiaalinen tilanne johon lapsen haluaa jos haluaa. Lain mukaan se ei todella tarkoita vapaata aborttia, mutta käytännössä kyllä.
Tilannetta helpottaisi kovasti jos ei-halua-lasta hyväsyttäisiin ihan oikeksi syyksi, mutta ainahan on pohjalla ne syyt miksi ei halua lasta... Haluaa esim, että pankkitilin säästöissä on ennen lasta yksi nolla enemmän, haluaa lapsen vasta kun talolaina on maksettu kokonaan, tai haluaa lapsen vasta kun tuntee olevansa henkisesti valmis kasvattajaksi, joku haluaa lapsen vasta kun mieskin haluaa... Kaikki nämähän ovat sosiaalisia syitä.