Matkat ja ajat

Laura I.

Olen menossa Miamiin 5.1.-10.1.
Minkälaisessa ajassa lentokentältä siirtyy South Beachille ja mitä peliä suosittelette? Onko busseja?

En ole ennen Miamissa käynyt, joten kaikki muutkin vinkit ovat tervetulleita. En aio vuokrata autoa, vaan ihan kaupungissa hengata.

5

1211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • infoa

      Ehdottomasti taksi paras vaihtoehto, matka kestää 15-20 min riippuen ruuhka-ajasta. Maksaa reilut 30 dollaria tipit.

      Miami käsitteenä on aikas laaja, kaikilla alueilla on omat nimet, ja se mitä haluat tehdä/nähdä riippuu paljolti siitä mihin sinne olet menossa. Keskusta (down town) on lähinnä business center (virastoja ja toimistorakennuksia), turistille siis ei mitään nähtävää. South Beach, joka käsittää vain Miami Beachin eteläosan, on se varsinainen turistirysä: Ocean Drive täynnä hotelleja, ravintoloita ja pikku-butiikkeja, joissa myös törkeät turistihinnat. Lähimmät kunnon ostospaikat (mallit) sijaitsee mantereen puolella, kentän takana Miami International ja Dolphin Mall, ja South Miamissa Dadeland Mall, jonne kaikkiin pääsee bussilla. Kalliimpi Aventura mall sijaitsee pohj.Miami Beachillä, mutta se lähinnä upscale kaupoilla varustettu ja hintataso sen mukainen. Sawgrass Mills Mall on taas shoppailijan "paratiisi", sijaitsee tosin jo Ft Lauderdalen puolella, mutta sinne on järjestettyjä bussikuljetuksia hotelleista, South Beachilta reilut puoli tuntia matkaa. Kannattaa käydä myös Baysidella www.baysidemarketplace.com., bussilla pääsee suoraan 5th Avenuelta.

      Muita linkkejä, joista löydät ehkä lisää kaipaamaasi infoa:

      www.miamibeach411.com
      www.southbeachgroup.com
      www.sobenightsonline.com

      Enjoy!

      • Laura I.

        Kiitos infopaketista ja linkeistä!

        Ja takuulla nautin! ;)


    • omatoimimatkailija

      Terve
      olin Miamissa kesällä 2006 kolme viikkoa. Lentokentältä paras tapa siirtyä Miamia Beachille on taksi. Halpa ja nopea. Katso silti kartasta missä hotellisi on, sillä taksikuskit eivät todellakaan tunne Miamia hyvin. Ajoimme usein taksilla ja jokakerta kuskia piti neuvoa. Harkitse uudelleen auton vuokrausta. Se on Floridassa todella halpaa ja autoilu on helppoa. Parkkipaikkoja löytyy. Ilman autoa jää todella paljon näkemättä. Esimerkiksi isot ostoskeskukset, kuten Aventura Mall ja Lauderdalessa oleva Sawgrassmillsmall ovat lyhyen automatkan päässä, mutta julkisilla pitkän matkan päässä. Miami Beachin keskusta on kuitenkin muutamassa illassa nähty. (paras ruokapaikka oli muuten Next Cafe, Lincol Road Mall) Jos on auto käytössä, niin parhaat rannat ovat muualla kuin Miamissa, esimerkiksi Fort Lauderdalessa on paljon siistimpi ja mukavampi ranta ja sinne ajaa noin puolessa tunnissa.
      Florida on mahtava paikka lomailla, mutta sielläkin tulee olla tarkkana. Vähän jokapaikassa yritettiin huijata, tarkasta siis laskut ennenkuin allekirjoitat ja uskalla sanoa jos on väärin. Ja säilytä kuitit, sillä jotkut laittoivat vielä allekirjoittamattomat huijauslaskut eteenpäin Luottokunnalle, vaikka asiasta oli huomautettu ja uusi oikea lasku oli allekirjoitettu. Onneksi oli kuitit tallessa ja saatiin asiat korjattua täällä suomessa.

      • Laura I.

        Todella hyviä vinkkejä, kiitos!

        Olen matkaillut Yhdysvalloissa, mutta vain pohjoisemmassa eikä koskaan ole yritetty huijata missään.

        Täytyy ehkä joo harkita vielä tuota autoasiaa... Kuulemma sielläpäin on helpohkoa ajella, mutta en tiedä, katson ensin miltä seutu ja sen liikenne näyttää. Esim. Nykissä en suurin surminkaan istuisi auton rattiin.


      • omatoimimatkailija
        Laura I. kirjoitti:

        Todella hyviä vinkkejä, kiitos!

        Olen matkaillut Yhdysvalloissa, mutta vain pohjoisemmassa eikä koskaan ole yritetty huijata missään.

        Täytyy ehkä joo harkita vielä tuota autoasiaa... Kuulemma sielläpäin on helpohkoa ajella, mutta en tiedä, katson ensin miltä seutu ja sen liikenne näyttää. Esim. Nykissä en suurin surminkaan istuisi auton rattiin.

        Huijaamiseen syyllistyivät lähinnä vain Kuubasta ja muualta tulleet tarjoilijat ja myyjät. Kun aloimme saada väriä naamaan, ei meitä sitten enää yritetty vedättää. Niin paitsi hotellimme johtaja Miamissa. Siirsivät keskellä yötä vuokra-autoamme ilman lupaa (auton avaimet piti jättää respaan, poliisin mukaan ei kannata jättää) ja kolhivat sitä palmuun. Eivät myöntäneet asiaa eikä hotellin johtaja ollut edes tavattavissa ennenkuin vaadin poliisin paikalle muutaman päivän päästä.Poliisi haukkui hotellin johtajan aivan pataluhaksi ja sanoi, ettei asia kuulu poliisille, mutta vaati hotellin johtajaa kirjoittamaan asiaan kuuluvat paperit siinä ja heti. Tämän jälkeen johtaja ei edes tervehtinyt meitä. Onneksi sen jälkeen olimme muutenkin lähdossä jatkamaan matkaa kohti Key Westiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      353
      6505
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3846
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      17
      1391
    4. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      8
      1136
    5. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      97
      1045
    6. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      910
    7. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      144
      885
    8. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      876
    9. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      15
      848
    10. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      9
      847
    Aihe