Jääkö muilla "tinnittamaan" korviin esim. baari-illan jälkeen? Mulla on aina se juttu, kun tulen musapubista, korvat soivat koko yön, mutta sen jälkeen hieman helpottaa, seuraavana päivänä korvissa ei enää soi niin pahasti.
Pelottaa, että tinnitus jää loppuelämäksi vielä joku kerta kun jossain konsertissa/baarissa käyn. :(
Olen miettinyt myös, onko mulla jotenkin yliherkät korvat? Kaverilla ei koskaan korvissa soi esim. livekeikkojenkaan jälkeen, kun asiasta puhuttiin.
Soiko muilla korvat?
3
2515
Vastaukset
- osku..
Kuulovaurio saat tuostakin, en suosittele että käyt enään vastaavissa paikoissa, tai sitten ainakin kannattaa käyttää korvatulppia.
- Mariluu
Kyllä voit saada kuulovaurion pelkästä baarireissusta, niin surullista kuin se onkin! Itselläni kuulonalenema yhden reissun jälkeen ja elinikäinen vamma siis jäi. Käytä korvatulppia ihmeessä, jos menet baariin!!
- E.L.
Mariluu kirjoitti:
Kyllä voit saada kuulovaurion pelkästä baarireissusta, niin surullista kuin se onkin! Itselläni kuulonalenema yhden reissun jälkeen ja elinikäinen vamma siis jäi. Käytä korvatulppia ihmeessä, jos menet baariin!!
Toisilla ihmisillä on huomattavasti herkemmät korvat kuin taas toisilla. Voi olla, että kavereillasi ei ole ihan niin herkät korvat kuin sinulla. Jos siis heillä eivät korvat soi ja sinulla soi, vaikka olette olleet ihan samassa paikassa.
Jos korvat soivat esim. baari-illan tai keikan jälkeen, on se kyllä selvä varoitusmerkki. Soiminen monesti ei jää kerrasta eikä useammastakaan pysyväksi. Mutta jossain vaiheessa voi käydä, että soiminen ei enää häviäkään. Joka tapauksessa melualtistuksen jälkeinen korvien soiminen kannattaa ottaa vakavasti ja jatkossa käyttää äänekkäissä paikoissa ja tapahtumissa korvatulppia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591464Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2301204Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089