Mulla mitattiin verenpaine alapaine oli 104. Osasin tietoisesti laskea sitä ja toinen mittaus olikin jo 94.. Mitä sanotte? Osaako teista kukaan muu laskea verenpainettaan itse? Mä osaan! Terveystarkastaja oli ihmeissään eikä ollut ennen nähnyt toista ihmistä joka osaa laskea itse verenpainettaan.
Mun verenpainemittaukset..
Mies29w.....
3792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun fakiiri olet, laske paine samantien 80:een, iällesi suositeltuun.
Meillä on ollut kotimittari yli 25 vuotta ja ainahan verenpaine laskee toisella ja ehkä kolmannellakin mittauskerralla. Riippuu siitä kuinka paljon jännitys hellittää ja kuinka kauan istuu ennen mittausta rauhallisena.
n. 7-8 minuutin kuluttua. Jos istun sitä ennen, voi ihmetellä, miksi istuessa verenpaine laskee. Liikkeiden aiheuttamat reaktiot ovat usein jäljessä, niin, että verenpaineen muutokset eivät ole aina järkeviä. Joskus saan lisälyöntejä tahdonvoimalla.