Joulu on puhtaasti pakanallinen juhla. Jeesus ei syntynyt jouluna.
Jeesuksen syntymäajankohdasta on Raamatussa vain viitteitä, ja niiden mukaan päädytään tulokseen että Jeesus syntyi Syys-loka kuussa.
1) Pääsiäsestä taaksepäin laskettuna. Jeesus aloitti julkisen toimintansa 30 vuotiaana (Luuk.3:23) ja hänet teloitettiin pääsiäisenä kolme ja puoli vuotta (puoli vuosiviikkoa) myöhemmin (Dan.9:27, ref.3Moos.35:8). Jeesuksen syntymäpäivä on siis puolivuotta ennen pääsiäistä. Jeesus syntyi syksyllä jokus syys-lokakuussa.
2) Perustuen Johannes kastajan syntymä-ajankohtaan. Jeesus oli 6 kk Johannes Kastajaa nuorempi (Luuk.1:36), jos oletetaan 9 kk raskausaika. Johanneksen isä Sakarja kuului Abian osastoon (Luuk.1:5), mikä oli pappisyhmä jonka palvelu aika alkoi Kesäkuun alussa(1Aikak.24:6-10), ja tuon palvelusajan päätyttyä Sakarja palasi kotiinsa ja hedelmöitti Elisabetin (~Kesäkuussa), mistä lasketaan puolivuotta Jeesuksen hedelmöittymiseen (~Tammikuu), ja 9 6 kk Jeesuksen syntymään (Syys-Loka).
http://www.members.shaw.ca/hdokter/birth.htm
3) Paimenet olivat laitumella/kedolla Jeesuksen syntymän aikoihin (Luuk.2:8). Tuon ajan juutalaisten lähteiden mukaan lampaat tuotiin talleihin Marraskuun alussa ja päästettiin laiduntamaan Maaliskuun lopussa (mm juutalaosten Talmud mainitsee tästä). Joulukuu ei siis sovi Jeesuksen syntymäajankohdaksi.
Jeesus siis syntyi joskus syys-lokakuussa.
Joululla on puhtaasti pakanallinen tausta, Joulukuun lopulla on juhlittu perinteisesti Europpassa mm roomalaisten "Saturnalia"-juhlaa, ja muita pakanallisia juhlia kultuurista riippien.
http://en.wikipedia.org/wiki/Christmas
Summa summarum: Joulu ei ole opillisesti kristillinen Juhla, vaan pakanajuhla, eivätkä Jeesus tai hänen seuraajansa juhlineet Joulua. Raamattu ei käske viettämään joulua, ja sillä ei ole mitään opillista merkitystä. Jeesus ei syntynyt Joulukuussa, eikä Jeesuksen syntymää ole ylipäätään käsketty viettää.
Joulu ei ole kristillinen juhla
7
917
Vastaukset
- mömmöö
jaahas, asiasta voi olla aina eri mieltä
hyvä mielipide kuitenkin.
:D- pihavaris'
Asioista voidaan olla eri mieltä, mutta näin yksiselitteisessä historiallisessa asiassa on vain yksi oikea mielipide!
Mutta viis tosiasioista, kunhan vain on hauskaa! Näin tästä enemmistö ajattelee.
- lue tämä
http://koti.japo.fi/~opoysti/kirkko.htm#KIRKKOHISTORIAN SUURET VALHEET
Kaikki maailman uskonnot ovat lähtöisin samasta juuresta, babylonialaisesta auringonpalvonnasta. Kirkko omaksui auringonpalvonnan kultin, mutta muutti hämäyksen vuoksi nimet kristillisperäisiksi.
Mitralaiset juhlivat talvipäivänseisausta auringon syntymän päivänä. Roomassa auringonpalvonnasta tuli valtionuskonto, ja valat vannottiin Voittamattoman Auringon, Sol Invinctus, nimeen. Kultti oli niin voimakas, että juutalainen lepopäivä, lauantai, sai väistyä Auringon päivän eli sunnuntain (Sun Day!) tieltä. Myös Jeesuksen syntymäpäivä siirrettiin syksystä Auringon syntymäpäivän eli Joulun kohdalle.
Joulua vietetään merkkinä auringon "syntymästä", pers. Shab Jalda, talvipäivän seisauksen aikana. Rooman keisari Aurelius julisti Joulukuun 25. päivän Mithraan syntymäpäiväksi noin vuonna 270. - Uula Lismanki
Ja joulukirkossakin papit vaan villitsee kansaa pakanallisiin jouluvillityksiin?
- ON oikeassa
Joulun vietolla (ruualla, kynttilöillä, lahjoilla, kuusella ja koristeilla) ei ole mitään tekemistä Kristuksen kanssa.
Alunperin joulu oli talven taitekohta, jonka jälkeen alettiin odottaa aurinkoa, kevättä, lämpöä, uutta viljaa jne. Oli myös tarve saada keskelle vuoden pimeintä aikaa jotain juhlittavaa, jotta jaksettaisiin läpi kylmän ja pimeän.
Eri maista on tullut vaikutteita joulunviettoon. Saksasta tuli tapa tuoda kuusi sisälle, jenkeistä taas lahjojen antaminen. Alunperin joulupukki oli pelottavakin hahmo, joka toi kilteille lapsille lahjoja ja tuhmille risuja.
Kirkko on ominut lähes kaiken itselleen (ei liene mikään yllätys). Mustan surman aikaan talojen oviin maalattiin pentagrammeja, koska pentagrammi oli alunperin merkki joka torjui pahaa. Talon ovissa se siis esti pahan (ruton) astumista sisään. Kirkko taas väänsi asian niin, että pentagrammi=rutto=paha=saatana.
Eli siis, minulle joulu on juhla, jolloin kokoonnutaan perheen ja läheisimpien sukulaisten kanssa, syödään hyvin, sytytetään kynttilöitä, hiljennytään ja levätään.
- Beroia
Mitä on loppujen lopuksi oleellista kristinuskossa? Itse en vietä joulua, koska en koe, että siihen on mitään erityistä syytä. Jos joku poliittisista tai muista taktisista syistä keksi tälläisen juhlan vastoin mitään kristillistä tai raamatullista logiikkaa, en jaksa siihen innostua. Hieno sana olisi kai synkretismi. Paavalikin ihmettelee Raamatussa, että "vieläkö te laskette päiviä". Kristinuskoon on ympätty vieras asia. Raamattu on kuitenkin viisas Kirja. Siinä sanotaan, että jos joku haluaa Jumalan kunniaksi juhlia jotain asiaa, niin tehköön niin. Itse en siihen pysty, koska sain tietää, että miten koko juhla on syntynyt enkä Raamatustani löydä mitään tukea sille. Sitten kun tähän kaikkeen lisätään joulunajan materiaan liittyvä ostohysteria, niin pannukakku on valmis, Omasta mielestäni kristittyjen tulisi irtisanoutua ainakin nykymuotoisesta joulusta. Kristittyhän juhlii joulua ja pääsiäistä joka päivä!
- Anonyymi
Jeesus hedelmöittyi, sai alkunsa jouluna:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186