nukkuminen ulkona nuhaisena

aniz

Heips.

Meillä tytteli 6kk on nuhassa, räkä valuu ja vähän yskittää. Kuumetta ei oole. Epäilen tätä hammasflunssaksi kun alhaalle on tulossa hampaita. Oletteko nukuttaneet nuhaista vauvaa ulos kun ei lämpöä ole?
Laitoin tytön ulos hyvin puettuna ja nostin hieman pääpuolta. Lämmintä on noin 2 astetta. Nukkuu kuitenkin paremiin ulkona kuin sisällä.

5

4599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voit

      nukuttaa ulkona!

      Kielto, miksi lasta ei saa viedä ulos kipeänä perustuu siihen, että lapsi "riehuu" ulkona enemmän kuin sisällä, eikä näin ollen tee hyvää sairaalle lapselle!

      Kuumeinenkin lapsi nukkuu ulkona paremmin kuin sisällä, eikä kukaan kiellä viemästä ulos nukkumaan!

      äippä

    • *Piitu*

      Meillä ainakin nukutettiin flunssassa ulkona (kun ei kuumetta ollut). Poika (6,5kk) tottunut nukkumaan kaikki päikkärinsä ulkona, joten nukkui siellä huomattavasti paremmin. Päätä vaan koholle vaunuissa, sopivasti päälle ja harso suojaksi!

    • poika 11kk

      Pohdin myös tänään, uskaltaakohan pojan laittaa ulos nukkumaan, vaikka on nuhainen, yskii ja lämpöäkin oli 37,8c. (on tottunut nukkumaan päikkärit ulkona) Hyvin nukkui, kahdet pitkät päiväunet. Täällä oli 5 astetta lämmintä.

      Voiko hampaiden tulo tosiaan aiheuttaa flunssaa?? Meidän pojalle on puhkeamassa kulmahampaat, hankaa suutaan ja kuolaa valuu paljon. Epäilen kyllä, että poika sai räkätaudin isältäni, vierailimme mummolassa pari päivää sitten..

      • Minni 34

        Voi pojallanne tietenkin olla tavallinen flunssa, mutta meillä viimeiset 4 hammasta on tehnyt ihan normaalin flunssan, siis ensin valuu kirkas räkä, sitten valvotaan seuraava yö, sitten tulee yskä, maito ei maistu (hassua, ruoka kyllä), kuolaaminen lisääntyy ja poika rämplää koko ajan suutaan ...... sitten siis valvotaan 3-5 yötä (ja päikkärit olemattomia) ja ylläri suuhun tulee uusi hammas ja flunssa helpottuu.
        Itse asiassa olen vähän romuna, poika 10 kk ja viikko sitten ilmesty ales uusi hammas ja sitä ennen oli viikko todella tuskaa ..... kun koko yönä ainoat unet on 20 min pätkissä ! Nyt oli viikko Ok ja itse pikkuhiljaa sai pahimman univelan pois, mutta eilisen illan merkit alkoivat jo olemaan tuttuja ja niin valvottiin viime yö ...... no, tästä kun selvitään on 8 hammasta suussa, mutta jos meille tekee näin tuskaa nämä alahampaat niin mitä kun alkaa niitä kulmahampaita tulemaan !?


    • emo83

      Mua neuvottiin neuvolassa, että jopa kannattaa nukuttaa nuhaista lasta ulkona, kunhan ei ole liian kylmä... Ulkona kun ilmankosteus on suurempi mitä sisällä, ja pienen nuhanenän on helpompi hengittää kosteaa ilmaa.. Lähtee räkäkin valumaan paremmin pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe