itse olen vuonna 200 ollut brittien ja USA:n neitsytsaarilla yhteensä kaksi viikkoa. Ihastuin paikaan, onkohan se kamalasti muuttunut vuosien saatossa.
Neitsytsaarilla käyneet
6
1091
Vastaukset
- ????
Luulisi tuolla jotakin tapahtuneen viimeisten 1806 vuoden aikana.
Ainakaan Britit ja Jenkit ei tuolloin tienneet
paikasta mitään.- minä myös
siis vuonna 2000 olen käynyt.
- Ann_o_n_y_m
minä myös kirjoitti:
siis vuonna 2000 olen käynyt.
Hei,
Olen yrittänyt googlettaa Neitsytsaaria ottaakseni selvää enemmän ja onneksi löysin tämän langan... miten reissasit Neitsytsaarille? Mitä siellä kannattaa tehdä? Onko se paratiisi kahdelle? Miten kauan vierailit siellä? Viihdyitkö hyvin? kiitti :-) - minä myös
Ann_o_n_y_m kirjoitti:
Hei,
Olen yrittänyt googlettaa Neitsytsaaria ottaakseni selvää enemmän ja onneksi löysin tämän langan... miten reissasit Neitsytsaarille? Mitä siellä kannattaa tehdä? Onko se paratiisi kahdelle? Miten kauan vierailit siellä? Viihdyitkö hyvin? kiitti :-)Lensin Pariisiin sieltä St. Martenin saarelle AIrFrancella ja St.Martenille Brittein neitsysaarille Winairilla. Itse olin saarella kaksi viikkoa. Muutaman päivän niistä vietin USAn puolella. Meillä oli auto vuokrattuna ja kiersimme saarta. Kävimme eripuolilla saarta rannoilla ja katselimme joitakin nähtävyyksiä, luonnossa. Itse oli toukokuussa jolloin sää suosi. Luonto on aivan mahtavaa ja ilmasto. Samoin paikalliset ihmiset olivat ystävällisiä. Vierailimme lähellä olevalla saarella päiväseltään Baths nimisellä rannalla, sinne oli laivakuljetus.
Itse pidin Brittien saaresta enemmän, koska USAn puolella kaikki oli liian kaupallista. Ainakin melkein 7 vuotta sitten brittein puoli oli saanut olla rauhassa liialla länsimaallistumiselta. Kauppoja löytyy keskustasta kyllä ja ravintoloitakin, mutta sinne ei oltu liiaksi viety vieraita kulttuureita. Meillä oli vuokralla pieni asunto matkamme ajan. On varmasti paratiisi kahdelle, itse olin matkassa 10 hengen porukassa.
Tässä jonkin verran, kyselepä lisää jos tulee jotain mieleen. - Ann_o_n_y_m
minä myös kirjoitti:
Lensin Pariisiin sieltä St. Martenin saarelle AIrFrancella ja St.Martenille Brittein neitsysaarille Winairilla. Itse olin saarella kaksi viikkoa. Muutaman päivän niistä vietin USAn puolella. Meillä oli auto vuokrattuna ja kiersimme saarta. Kävimme eripuolilla saarta rannoilla ja katselimme joitakin nähtävyyksiä, luonnossa. Itse oli toukokuussa jolloin sää suosi. Luonto on aivan mahtavaa ja ilmasto. Samoin paikalliset ihmiset olivat ystävällisiä. Vierailimme lähellä olevalla saarella päiväseltään Baths nimisellä rannalla, sinne oli laivakuljetus.
Itse pidin Brittien saaresta enemmän, koska USAn puolella kaikki oli liian kaupallista. Ainakin melkein 7 vuotta sitten brittein puoli oli saanut olla rauhassa liialla länsimaallistumiselta. Kauppoja löytyy keskustasta kyllä ja ravintoloitakin, mutta sinne ei oltu liiaksi viety vieraita kulttuureita. Meillä oli vuokralla pieni asunto matkamme ajan. On varmasti paratiisi kahdelle, itse olin matkassa 10 hengen porukassa.
Tässä jonkin verran, kyselepä lisää jos tulee jotain mieleen.Hei ja kiitos kaunis tiedoista :-)
Sen verran vielä kysyisin; kun teitä sää suosi, minkä lämpöistä siellä piti? Ja minkälainen hintasuhde siellä oli silloin 7 vuotta sitten? Onko verrattavissa Kanariaan vai Thaimaahan?
Annoit hyviä vinkkejä mm auton vuokraamisesta ja rannoista, kiitos vielä kerran niistä.
Mieheni haluaisi matkustaa Neitsytsaarille, minua kiehtoo Thaimaa... olen siksi metsästämässä kaiken mahdollisen tiedon molemmista. Voimme sitten punnittuamme matkakohteita päätyä vaikka Honkajärvelle?!? :-) - minä vaan
Ann_o_n_y_m kirjoitti:
Hei ja kiitos kaunis tiedoista :-)
Sen verran vielä kysyisin; kun teitä sää suosi, minkä lämpöistä siellä piti? Ja minkälainen hintasuhde siellä oli silloin 7 vuotta sitten? Onko verrattavissa Kanariaan vai Thaimaahan?
Annoit hyviä vinkkejä mm auton vuokraamisesta ja rannoista, kiitos vielä kerran niistä.
Mieheni haluaisi matkustaa Neitsytsaarille, minua kiehtoo Thaimaa... olen siksi metsästämässä kaiken mahdollisen tiedon molemmista. Voimme sitten punnittuamme matkakohteita päätyä vaikka Honkajärvelle?!? :-)Lämpötila on vähintään 30 kokoajan illan tullen tietysti laski. Kostea ilma, kunnon tropiikki.
Tarkalleen en hintasuhdetta muista tarkalleen tai osaa verrata mainitsemiisi kohteisiin kun en ole niissä vieraillut. Se oli kuitenkin mielessä, ainakin halvempaa kuin USAn puolella (neitsytsaarilla). Mielestäni hintataso oli kohtuullinen olisiko aika sama kuin silloin suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760