itse olen vuonna 200 ollut brittien ja USA:n neitsytsaarilla yhteensä kaksi viikkoa. Ihastuin paikaan, onkohan se kamalasti muuttunut vuosien saatossa.
Neitsytsaarilla käyneet
6
1064
Vastaukset
- ????
Luulisi tuolla jotakin tapahtuneen viimeisten 1806 vuoden aikana.
Ainakaan Britit ja Jenkit ei tuolloin tienneet
paikasta mitään.- minä myös
siis vuonna 2000 olen käynyt.
- Ann_o_n_y_m
minä myös kirjoitti:
siis vuonna 2000 olen käynyt.
Hei,
Olen yrittänyt googlettaa Neitsytsaaria ottaakseni selvää enemmän ja onneksi löysin tämän langan... miten reissasit Neitsytsaarille? Mitä siellä kannattaa tehdä? Onko se paratiisi kahdelle? Miten kauan vierailit siellä? Viihdyitkö hyvin? kiitti :-) - minä myös
Ann_o_n_y_m kirjoitti:
Hei,
Olen yrittänyt googlettaa Neitsytsaaria ottaakseni selvää enemmän ja onneksi löysin tämän langan... miten reissasit Neitsytsaarille? Mitä siellä kannattaa tehdä? Onko se paratiisi kahdelle? Miten kauan vierailit siellä? Viihdyitkö hyvin? kiitti :-)Lensin Pariisiin sieltä St. Martenin saarelle AIrFrancella ja St.Martenille Brittein neitsysaarille Winairilla. Itse olin saarella kaksi viikkoa. Muutaman päivän niistä vietin USAn puolella. Meillä oli auto vuokrattuna ja kiersimme saarta. Kävimme eripuolilla saarta rannoilla ja katselimme joitakin nähtävyyksiä, luonnossa. Itse oli toukokuussa jolloin sää suosi. Luonto on aivan mahtavaa ja ilmasto. Samoin paikalliset ihmiset olivat ystävällisiä. Vierailimme lähellä olevalla saarella päiväseltään Baths nimisellä rannalla, sinne oli laivakuljetus.
Itse pidin Brittien saaresta enemmän, koska USAn puolella kaikki oli liian kaupallista. Ainakin melkein 7 vuotta sitten brittein puoli oli saanut olla rauhassa liialla länsimaallistumiselta. Kauppoja löytyy keskustasta kyllä ja ravintoloitakin, mutta sinne ei oltu liiaksi viety vieraita kulttuureita. Meillä oli vuokralla pieni asunto matkamme ajan. On varmasti paratiisi kahdelle, itse olin matkassa 10 hengen porukassa.
Tässä jonkin verran, kyselepä lisää jos tulee jotain mieleen. - Ann_o_n_y_m
minä myös kirjoitti:
Lensin Pariisiin sieltä St. Martenin saarelle AIrFrancella ja St.Martenille Brittein neitsysaarille Winairilla. Itse olin saarella kaksi viikkoa. Muutaman päivän niistä vietin USAn puolella. Meillä oli auto vuokrattuna ja kiersimme saarta. Kävimme eripuolilla saarta rannoilla ja katselimme joitakin nähtävyyksiä, luonnossa. Itse oli toukokuussa jolloin sää suosi. Luonto on aivan mahtavaa ja ilmasto. Samoin paikalliset ihmiset olivat ystävällisiä. Vierailimme lähellä olevalla saarella päiväseltään Baths nimisellä rannalla, sinne oli laivakuljetus.
Itse pidin Brittien saaresta enemmän, koska USAn puolella kaikki oli liian kaupallista. Ainakin melkein 7 vuotta sitten brittein puoli oli saanut olla rauhassa liialla länsimaallistumiselta. Kauppoja löytyy keskustasta kyllä ja ravintoloitakin, mutta sinne ei oltu liiaksi viety vieraita kulttuureita. Meillä oli vuokralla pieni asunto matkamme ajan. On varmasti paratiisi kahdelle, itse olin matkassa 10 hengen porukassa.
Tässä jonkin verran, kyselepä lisää jos tulee jotain mieleen.Hei ja kiitos kaunis tiedoista :-)
Sen verran vielä kysyisin; kun teitä sää suosi, minkä lämpöistä siellä piti? Ja minkälainen hintasuhde siellä oli silloin 7 vuotta sitten? Onko verrattavissa Kanariaan vai Thaimaahan?
Annoit hyviä vinkkejä mm auton vuokraamisesta ja rannoista, kiitos vielä kerran niistä.
Mieheni haluaisi matkustaa Neitsytsaarille, minua kiehtoo Thaimaa... olen siksi metsästämässä kaiken mahdollisen tiedon molemmista. Voimme sitten punnittuamme matkakohteita päätyä vaikka Honkajärvelle?!? :-) - minä vaan
Ann_o_n_y_m kirjoitti:
Hei ja kiitos kaunis tiedoista :-)
Sen verran vielä kysyisin; kun teitä sää suosi, minkä lämpöistä siellä piti? Ja minkälainen hintasuhde siellä oli silloin 7 vuotta sitten? Onko verrattavissa Kanariaan vai Thaimaahan?
Annoit hyviä vinkkejä mm auton vuokraamisesta ja rannoista, kiitos vielä kerran niistä.
Mieheni haluaisi matkustaa Neitsytsaarille, minua kiehtoo Thaimaa... olen siksi metsästämässä kaiken mahdollisen tiedon molemmista. Voimme sitten punnittuamme matkakohteita päätyä vaikka Honkajärvelle?!? :-)Lämpötila on vähintään 30 kokoajan illan tullen tietysti laski. Kostea ilma, kunnon tropiikki.
Tarkalleen en hintasuhdetta muista tarkalleen tai osaa verrata mainitsemiisi kohteisiin kun en ole niissä vieraillut. Se oli kuitenkin mielessä, ainakin halvempaa kuin USAn puolella (neitsytsaarilla). Mielestäni hintataso oli kohtuullinen olisiko aika sama kuin silloin suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1446232Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1933864PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4792743- 312741
- 2012365
- 1852033
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1341495- 581314
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.371294Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?891064