Nyt voimani on todellakin loppuneet,enää en jaksa...joka päivä olen nyt itkenyt tätä väsymystäni,olen todella masentunut ja väsynyt kaikkeen...olen raskaana viikolla 12,ennestään on jo kaksi lasta,kaikki raskaudet toivottuja.
Ennemmin en ole itkenyt,nyt kaikki asiat tuntuu liian vaikealta ja raskaalta.En jaksanut lähteä kauppaan,itkin sitäkin...hoito apua en saa mistään.Mitä teen?
EN JAKSA ENÄÄ
7
1509
Vastaukset
- minäminä
Ota 4g/vrk E-EPAa ja varmista, että saat tarpeeksi antioksidantteja, kalkkia, magnesiumia, rautaa, sinkkiä, foolihappoa ja vitamiineja. Syö terveellisesti ja jätä kaikki epäterveellinen pois. Hokkuspokkus- temppua ei ole, mutta helpotus tulee ajan myötä.
- -sinttu
itse olen kokenut vastaavan tilanteen raskaana ollessani. Itse sain apua, kun puhuin lääkärille tuntemuksistani, joka laittoikin lähetteen eteenpän. Raskaana olevat naiset tällaisessa tilanteessa laitetaan kiireellisesti avun piiriin. Ole rohkea ja hae apua. Se jo helpottaa, kun voit puhua jollekin väsymyksestäsi. Ehkä sinulle vielä järjestetään kotiapuakin. Voimia!!!
- esim.neuvolaan
ja kerro tilanteesi, yksin ei kannata asian kanssa jäädä, yksin ei onnistu, sieltä autetaan ja laitetaan asiaa eteenpäin. Rohkeasti vain pyydät apua, vaikka kynnys olisikin kuinka korkea, sinun täytyy ajatella itseäsi ja kun äiti ei voi hyvin, ei voi kukaan muukaan. Voimia ja rohkeutta.
- uupunut myös
Luultavasti tiedän aika hyvin, miltä sinusta tuntuu. Itselläni 3. lapsi nyt tulossa(nyt rv19), ja noilla sinun viikoillasi minäkin olin ihan äärettömän uupunut. Oli paljolti alkuraskauden väsymystä, mutta
myös lasten yövalvomisia ym huolia. Vieläkin tulee päiviä, että itken väsymystäni. Meillä 11kk vasta tämä nuorempi lapsemme, ja on vähän levoton nukkuja, kun opettelee jo puhumaan ja kävelemään. Toivottuja ja odotettuja lapsia kaikki, mutta tämä raskaus on ollut tosi raskasta aikaa tähän mennessä! Haluatko laittaa meiliä, voisin ihan hyvin kirjoitella sulle! Itse sain (käytännön)apua tilanteeseen, kun kerroin neuvolassa.- alkup.
Kiitos paljon vastauksistanne!
Voi minulle kirjoittaa:
[email protected]
Hyvää joulun odotusta kaikille!
- kolme lasta
minullakin oli raskauden aikana ihme masennus, alkuraskaudessa nimenomaan ja se johtui ihan siitä väsymyksestä, pahoinvoinnista sekä hormonimuutoksista. varmasti olosi paranee kunhan viikkoja tulee lisää ja kohta olet enegisempi ja parempivointisempi. kevätkin tulla jollottaa jo sitten ja aurinko alkaa paistamaan tammikuun puolella enemmän. koitahan jaksella, kyllä sä selviit!
- Ei äiti viellä
Kun luen näitä kirjoituksia tahtoisin oitis tulla auttamaan. Ystävät ja kaverit ovat tärkeitä, niitä ei saa unohtaa perheen keskellä. Itselleni kävi niin että unohdin ystävät ja nyt olen yksin. Masennus voi johtaa sinut epätoivoiseksi. En ikinä tahdo teille naisille samaa kohtaloa mitä itse käyn vieläkin läpi, masennukseni vaipui niin syvälle että pelkäsin kaikkia ympärillä olevia ihmisiä. Parhaiten apua saat kun menet yksityisen lääkärin vastaan otolle, heillä on aikaa perehtyä sinuun myös ihmisenä. Voimia! =)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14911191
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485413Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p424256Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352684Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1041613Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?821459Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396