Mitä voin tehdä ilam äXää?

Elikkäs mitä pystyn tekemään ilman äXää? Musaa yritin playlla kuunnella mutta ei onnannu ainakaan mpkolmoset jostain syystä. mpg123 käsky on kai sitten RedHatin juttuja kun ei tuo mun debiani sitä tunnistanu.
En saa mitään ohjelmia käynnistettyä ja netissä kuitenkin sanotaan että ne toimivat komentorivillä. Aptitude ei käynnistyny ja Bastetti(komentorivi peli )ei toiminu. Toimiiko ne sitten vaan X-pohjasessa komentorivissä?
Tarviis kuunnella musaa ja latailla jotain ohjelmia mitkä toimii ilman äXää. Miten näen listan ladattavista paketeista tai saanko käytettyä esim. aptitudea?

En mä muuten tota merkkipohjasena käyttäs mut yritin saada näyttistä pelittämään paremmin niin muutin yhtä asetusta ja sillä se ei toiminu ollenkaan niin muutin sen sit takasin eikä se tominu enää silläkään!?

Kertokaa hyviä ohjelmia mitkä pelittää ilman äXää, kiitos!

11

857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja onko mahdollista surffailla netissä ilman äXää? Jos niin miten?

      • Johnnie83

      • .qwerty
        Johnnie83 kirjoitti:

        http://lynx.browser.org/

        Lynx on sen verran rajoittunut että kannattaa ennemmin hakea selain nimeltä Elinks joka on muuten kuin Lynx mutta sisältää tabit, alkeellisen tuen JavaScriptille yms.


      • Mika0800

        asenna mc (Midnight Commander)

        siis debianissa (sarge ja uudemmat)

        aptitude install mc

        komento on annettava root -oikeuksin.

        vanhemmissa (woody yms.) muuten sama mutta aptituden sijasta apt-get

        toimii melkein kuin Norton Commander ms-dosissa, mutta näppiskäsittely toki jääjälkeen. Esim. palkin kohdalla olevan nimen saa komentoriville alt-enter kun se nc:ssä on Ctrl-Enter.

        jollain lisäohjelmalla tuohon käsittääkseni saa jopa hiirituen tekstitilassakin.

        sisältää mm. FTP -clientin (joka on siitä huono, ettei osaa jatkaa keskeytynyttä latausta).


    • dfs

      >>Elikkäs mitä pystyn tekemään ilman äXää?>mpg123 käsky on kai sitten RedHatin juttuja kun ei tuo mun debiani sitä tunnistanu.>En saa mitään ohjelmia käynnistettyä -- > -- netissä kuitenkin sanotaan että ne toimivat komentorivillä.>Aptitude ei käynnistyny -- >Tarviis kuunnella musaa ja latailla jotain ohjelmia mitkä toimii ilman äXää.

      • Tossa joku aika sitten tajusinkin jo että eihän mulla ollu ees se mpg123 asennettuna:D eli asensin sen ja musa soi. Kun yritän avata jotain niin virheilmotuksia ei tule. oon yrittäny avata kirjottamalla open ja ohjelman nimen kun niin ne ainakin äXässä aukee. Kiitos tosta elinksistä, kokeilen sitä jos osaan (en todennäkösesti osaa).


      • dfs
        aleksialeksi kirjoitti:

        Tossa joku aika sitten tajusinkin jo että eihän mulla ollu ees se mpg123 asennettuna:D eli asensin sen ja musa soi. Kun yritän avata jotain niin virheilmotuksia ei tule. oon yrittäny avata kirjottamalla open ja ohjelman nimen kun niin ne ainakin äXässä aukee. Kiitos tosta elinksistä, kokeilen sitä jos osaan (en todennäkösesti osaa).

        >>oon yrittäny avata kirjottamalla open ja ohjelman nimen kun niin ne ainakin äXässä aukee.


      • dfs kirjoitti:

        >>oon yrittäny avata kirjottamalla open ja ohjelman nimen kun niin ne ainakin äXässä aukee.

        Mitenkäs kun oon kyllä ennen osannu seikkailla eri kansioissa mutta nyt ei cd.. tapahdu mitään?O.o


      • Hyvä, hyvä
        aleksialeksi kirjoitti:

        Mitenkäs kun oon kyllä ennen osannu seikkailla eri kansioissa mutta nyt ei cd.. tapahdu mitään?O.o

        "mutta nyt ei cd.. tapahdu mitään?O.o"

        cd -komento palauttaa käyttäjän oletushakemistoon eli kotihakemistoon.
        Linuxissa käyttäjällä on oikeudet vain omaan kansioonsa. Käyttäjälle tarkoitetut ohjelmat ovat PATH-määrityksen mukaisissa hakemistoissa esim. /usr/bin, /usr/local/bin, /bin jne.. Ja nuo hakemistot ovat käyttäjän PATH-ympäristömuuttujassa. (komento env tai echo $PATH).

        Voisit aloittaa Linux-ihmettelysi lukaisemalla perusteita vaikkapa Windowsista Linuxiin ABC:n avulla:
        http://tapsa.terae.net/linux/


    • 111

      irssi (irc clientti)
      links (www selain)
      cplay (audio soitin)
      mc (midnight commander - tiedostoselain)

      • .qwerty

        vim - Erittäin monipuolinen tekstieditori joka soveltuu ohjelmointiin ja konffitiedostojen käpistelyyn.
        screen - Systeemi jolla voit avata konsoliin useampia "ikkunoita", laittaa niihin ohjelmat pyörimään jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe