Tarvitsisin lumikauhan, mutten tiedä mikä sovite terä-kuormaimeen käy. Tuotahan ei enää valmisteta, myöhemmin oli fiiateissa ainakin bertta-kuormaimia paljon, liekkö samanlaisilla kauhan sovitteilla?
Terä-etukuormain (fiat)
fiiiiiat
52257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Fiat 880:ssä Terä-50 ek.
Ei siinä mitään sovitelevyä ollut: holkki&tappi-systeemillä aisat kiinni ja kääntösylinterit tapilla. Kauhoihin hitsattiin lattaraudasta paikat em. tapeille..
itsellä tuo terä 50 ja ostin Hämeenkoskelta T:Mi Kari Lemmetty nimiseltä tekijältä just yleiskauhan ja tuli asillinen...suosittelen.
Lähinnä kiinnostaa se, onko Terä-kuormaimen kauhan soviteosat omanlaisiaan, vai käykö siihen esim. Vila/Bertta/James kauha suoraan? Tulisi halvemmaksi ostaa joku vanha kauha, kuin teettää uusi. Noista soviteosista kun ei tahdo löytyä tietoa mistään.
aivan, itsellä oli tuo samainen ajatus kunnes totesin että mistään ei löydy edes helposti tietoa siitä käykö nämä muiden merkkien sovitteet terään ja ilmeisesti eivät sitten käykään ...niin ainakin tuo KL jolla kauhan teetätin arveli, totesin sitten että tuntuu vanhoista kauhan resuistakin joutuvan rahaa maksamaan ja uudet mielestäni kohtuu hintaisia toiveiden mukaan teetettynäkin, (440€-500€) ja sitten otin tuohon aiemmin mainittuun seppään yhteyttä ja teetin tuon 2m leveän yleis
kauhan ja samalla myös ylimääräiset sovite osat jos satun trukkipiikit tai kivitalikon joskus löytämään käytettynä.
PH
Ostin tänään uuden lumikauhan Hyväkoneelta Kurikasta. Ja näin että sieltä saa uusia lumikauhoja
myös vanhempiin kuormaimiin, siis sellaisiin jotka on tapeilla kiinni aisoissa.Ei kannata vanhasta betonisesta resusta aivan mahdottomia maksaa.