tää on näit filosofia hömpötyksiä

adsfg

Ooteko työ huomannu, että aina potkitaan yrittämään, mutta sitten jos uskaltaa väittää tietävänsä jotakin, silloin potkitaan päähän. Eli aina pitää olla nöyrä kuin orja, muuten joku proffa tulee ja kaataa sut auktoriteettilla. Aika masentavaa, oon kyllä aika kaateellinen niille tiedemiehille jotka uskaltaa sanoa mitä mieltä ne on. Esim. tää jäbä joka väitti kehittäneensä kylmä-fuusion, kristus miten rohkee! Se riskeeras kaiken. No, mä en ainakaan tee nii, mielummin tylsistyn ja tyhmennyn kuin tuun koko tiedeyhteisön haukkumaks. Täss mieles jopa tiede on anti-intellektuelli! Esim. kukaan ei kuunellu demokritosta vaan jotai Aristotelestä, vaan siks ett se oli auktoriteetti. Kyll hissa sit sen kuoleman jälkeen 2000 vuotta nosti sen korokelle, mut kesti ihan kivast. Nii ett sitä vaa ett yrittäkää, mutta älkää liikaa. Loppu viimeks; aivan sama, ei tääl kuitenkaan oo enää mitään pariin miljardin x miljardin vuoden kuluttua, ts. sill ei juurikaan ole merkitystä. Menkää vaa rohkeesti päin tulta, mutt muistakaa muut kokee teiät uhkana omalle intellektille ja käy teitä vastaan. Nii ett sillee, ihminen on ihminen, tahtoo aina pätee vaikkei olis tarvetta. But, that's just the way of the world, we can fight it, but don't expect to change it. lainaten Einsteina Two things are infinte, space and human stupidity, but I'm not so sure about space!

2

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      JOO

    • -e-

      Sorry.Mut siis jos tollai sanoi pätkii ni sitä ei oo kauhee easy lukee ja sillee.Et ei mtkn ällän yo-paprut äikäst tartte olla hanskas, et tänne saa skriivailla, mut täs on tilaa kirjottaa iha mite pitkästi vaa ni kantsii hyödyntää sitä.

      Ei millään pahalla mutta joskus voi mennä hyvätkin ajatukset ja kommentit "ohi" kun vastaavaa tekstiä on todella raskas lukea. Varsinkin jos se on yhtään pidempi kuin pari sanainen "lause". Ja vielä pötköön kirjoitettu, vailla mitään jaksotusta.

      Pahempaakin on nähty mut silti.Pisti silmään ja keikahti kuppi niin että tämä pääsi läikkymään tänne näin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      89
      2142
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2131
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      46
      1861
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1517
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1452
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1349
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1316
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1131
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1026
    10. Aivottomat

      Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie
      Kuhmo
      23
      867
    Aihe