Onko kenelläkään arviota siitä, paljonko maksaa digikuvien tulostaminen/kuva? Tässä pohtinut kannattavuutta hankkia laitteet, mutten tiedä käyttökustannuksista mitään.
Valokuvatulostamisen
kustannukset?
2184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tulostamisen pyörivän niinä 2€/valokuva. Siihen nähden kuvat kannattaa ehdottomasti teettää liikkeessa, kun kustannukset kymmenissä senteissä.
Itse tulostaminen tulee huomattavasti kalliimmaksi kuin valokuvien teettäminen liikkeessä. En nyt muista oliko se ihan kahta euroa, mutta kalliimmaksi se ainakin tulee.
Valokuvaliikkeessä teetetyt kuvat myös säilyvät huomattavasti pidempään. Mustesuihkutulostimella tulostetut värikuvat haalistuvat jo muutamassa vuodessa ja lopulta ovat lähes käyttökelvottomia.
Tietenkin satunnaiseen käyttöön mustesuihkutulostin on kätevä ja ihan hyviä kuviakin sillä saa tulostettua. Kunhan muistaa käyttää laadukasta paperia. Vähintään 100g/m2 ja kiiltävä pinta.