Tarkoitus olisi käydä ensi kesänä Floridassa. Millainen säätila Floridassa on kesä-heinäkuussa ? Sataako koko ajan ? Hurrigaaneja ? Vaihteleeko sää suuresti Floridan eri osissa ?
Floridaan kesällä ?
4
3871
Vastaukset
- floridian
Taalla on kesalla lammin, joku sanoisi kuuma. Paivisin noin 30-33 astetta, yolla 25-27c.
Kosteus on sita luokkaa etta lampotila tuntuu tuplasti korkeammalta.
Ei sada kokoajan, mutta sataa paljon. Paivisin, kolmen ja neljan valilla sataa ja ukkostaa. Raikastaa mukavasti ilmaa ja luonto pysyy vihreana. Hurrikaaneja saattaa olla yksi tai kymmenen kesaa kohti. Riippuu taysin osuuko kohdille vaiko ei. Tana kesana ei meilla ollut yhtaan oikeaa hurrikaania tai edes kunnon myrskya.
Saa ei juuri vaihtele eri osissa tuohon vuoden aikaan. Missa tahansa on lammin ja tulee vetta.- Cowboy100
Kiitokset vastauksestasi floridian. Sää ei kuulosta erityisen miellyttävältä. Asustelin kymmenkunta vuotta sitten Milwaukeessa ja sielläkin kesäaikana kosteus tahtoi olla lakeuksien miehelle aivan sietämätöntä; Lake Michigan toimi tehokkaana höyrykattilana.
Täytynee miettiä muuta kohdetta, satutko tietämään saako Montanassa vielä ajella ilman speed limittejä ? - usko...
Cowboy100 kirjoitti:
Kiitokset vastauksestasi floridian. Sää ei kuulosta erityisen miellyttävältä. Asustelin kymmenkunta vuotta sitten Milwaukeessa ja sielläkin kesäaikana kosteus tahtoi olla lakeuksien miehelle aivan sietämätöntä; Lake Michigan toimi tehokkaana höyrykattilana.
Täytynee miettiä muuta kohdetta, satutko tietämään saako Montanassa vielä ajella ilman speed limittejä ?Pari vuotta sitten ajaessani USAn halki ja myös Montanan läpi, niin en kohdannut vapaan nopeuden alueita. Taitaa olla mennyttä aikaa. Taisi olla 75 mph suurin sallittu nopeus. Oli muuten upea preeriavaltio, jonne inkkarit vieläkin hyvin mahtuisivat. Aitaamattomia laidunalueita, villihevosia ym.
Itse perhesyistä käyn pari vuodessa Etelä-Floridassa ja Pensacolassa (kaupunki alabaman ja floridan rajalla)on kesäisin melkein 40 astetta aamuisin ja päivisin 35 astetta. Sateet saattaa tulla naps vain ja loppua yhtä äkkiä. Hurrikaania siellä ei ole ollut kesällä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978923- 928766
- 157835
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756203Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585288En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234315Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54210- 384133
- 373919
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..783808