Syksyllä oltas menossa Marseillen liepeille Avignonin kaupunkiin reiluksi viikoksi ja sitä varten majoitusta kysellään. Meitä on lähdössä 8 henkilöä ja tulikin mieleen että mitä muita järkeviä sekä luotettavia majoituksia on kuin hotelli. Jos kokemusta niin ilmoitelkaa.
B&B tms. Marseillen lähellä
8
833
Vastaukset
- hostal
Fransut eivät tuota B&B nimityksellä tunne mutta vastaavia löytyy hostaleista.
Eli mannermaatyyppinen aamupala.
Kahden kakaran kanssa liikuttaessa aina löytyi sopiva paikka, myös etelä-ranskassa.
Olemme myös käyttäneet pikkukaupunkien yhden tähden hotskuja jotka paikoitellen tyypiltään lähestyvät tuota hostalia mutta amupala eri hintaan, jos saa.
Porukan ikä- jakokorakenteesta riippuu miten hyvin esimerkiksi F1:t sattuvat.
2 1peti päällä poikittain.
Mahtuu hyvin 2 aikuista 2 alaikäistä. Huonekohtainen hinta. Aamupala on saatavissa eri hintaan. Niin kallis ettemme raaskineet maksaa.
F1:t ovat autolla liikkumista ajatellen hyvillä paikoilla, omat, suljetut parkkialueet.
Seuraava on Etap-ketju.
F1:set ja Etapit ovat päivisin kiinni mutta sisään kirjaantuneet pääsevät kyllä kulkemaan.- eu01
Tunnen molemmat ketjut, siis Formule 1 ja Etap. On kuitenkin myös todellinen B&B- vaihtoehto olemassa, jopa sillä juuri nimellä, B&B. Kenties ehkä parempi hinta-laatu suhde, vaikka Etapkin on ihan hyvä.
Tässä B&B- ketjun hotelliesimerkit:
Marseillessa: http://www.hotel-bb.com/detailhotels.phtml?NumLangue=2&pays=France&hotelid=4409&NumRegion=17
Avignonissa: http://www.hotel-bb.com/detailhotels.phtml?NumLangue=2&pays=France&hotelid=4265&NumRegion=17 - hostal
eu01 kirjoitti:
Tunnen molemmat ketjut, siis Formule 1 ja Etap. On kuitenkin myös todellinen B&B- vaihtoehto olemassa, jopa sillä juuri nimellä, B&B. Kenties ehkä parempi hinta-laatu suhde, vaikka Etapkin on ihan hyvä.
Tässä B&B- ketjun hotelliesimerkit:
Marseillessa: http://www.hotel-bb.com/detailhotels.phtml?NumLangue=2&pays=France&hotelid=4409&NumRegion=17
Avignonissa: http://www.hotel-bb.com/detailhotels.phtml?NumLangue=2&pays=France&hotelid=4265&NumRegion=17Hyvä tietää!
Olemme käyneet 15 kertaa autolla Espanjassa ja mennen, tullen yöpyneet Ranskan puolella ilman ennakkovarauksia.
Muutama kerta erikseen autolla Ranskassa.
Tuohon B&B:en emme ole törmänneet mutta hyvä tietää!
Muutaman kerran mukanamme on kulkenut suomalainen pariskunta.
Ovat olleet erittäin ennakkoluuloisia maaseudun chambresien ja hostalien ulkonäön suhteen.
Ilmeisesti perussuomalainen ei uskalla edes kurkistaa sisälle. - ensikertalainen
Haaveissa matka! Olisi kiva kuulla kokemuksia siitä, onko yösijan ennakkovaraus välttämätöntä, vai löytyykö paikan päältä varmasti jotain, edullista?
- menisin uudestaan
ensikertalainen kirjoitti:
Haaveissa matka! Olisi kiva kuulla kokemuksia siitä, onko yösijan ennakkovaraus välttämätöntä, vai löytyykö paikan päältä varmasti jotain, edullista?
Muutama vuosi sitten yövyin Aix-En-Provencessa. Hotelli: Hotel Du Globe
Aix-En-Provence on kaupunki Marseillèn naapurissa,
74, cours Sextius 13100 Aix-En-Provence
Puh:. 33 (0) 442 260 358
www.hotelduglobe.com
Huone: alk. 36 e (1 hh).
"Hotelli on keskellä kaupunkia. Tämä pikkuhotelli on viihtyisä ja henkilökunta on ystävällistä. Hotelli on hintaansa nähden erinomainen. Aix on kaunis, pienehkö yliopistokaupunki aivan Marseillèn kupeessa, suosittelen!"
- viikoksi
Oletteko harkinneet interhomen tai jonkun vastaavan kautta asunnon vuokrausta? Tarjontaa on paljon ja netistä voi tutkia hinnat ja varustukset.
Rajoituksena tämäntapaisissa on se, että vuokra-aika on viikoittain ja vaihtopäivä on aina tietty, esim. lauantai. - äitiparta
Kyseisessä kaupungissa oon nukkunut istuen rautatieaseman lattialla, rautatieaseman liepeillä makuupussissa, leirintäalueella teltassa ja sen ison kirkon - tai mikä lienee luostarin päärakennus nykyään kait pääasiassa museo, se minkä edessä on iso veistos - takana taivasalla. Riippuu ajankohdasta mihin aikaan syksynä menette. Loppusyksystä voi olla viileää taivasalla ja teltassakin. Muuten kyllä siellä on iso, toimiva leirintäalue mukavuuksin, sitä kannattaa käyttää.
Kaupungin joka kesäiset teatterifestivaalit heinäkuussa on hieno tapahtuma. - viihtyisä ja halpa
Arles on aika lähellä Avignonia, pienempi mutta hyvin viehättävä paikka. Kannattaa käydä, löydät paikkoja van Goghin maalauksista. Yövyin pari yötä Arlesissa hotel Glosterissa. Se oli juuri sellainen kuin viihtyisä píeni perhehotelli vain voi olla. Ja halpa oli. Olisiko ollut pari kolme vuotta sitten n. 50 e /2hh /yö. Kannattaa käydä. Netistä en joku aika sitten hotellia onnistunut löytämään - voisi kysäistä paikallisesta turistitoimistosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648