Öljytikku pullahtaa

toistuvasti ajon jälkeen muutaman sentin ulos. Käkkylä on 2003 mallin Berlingo 2,0 HDi koneella. Mikä voisi olla vikana? Liikaa öljyä? Painetta kampikammiossa...normaalia? Joku huohotin jossain tukossa? Viisaita neuvoja, kiitos!
92429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tukossa.

Äänestä
  • DI:ssä. Työnnä takaisin ja ajele. Mulla Passatissa tekee saman - eikä ole muuten oirehtinut pätkääkään.

    Äänestä

Viimasuojaa.
Viima pääsee konehuoneeseen ja nostaa mittatikun ylös.
Pakkasella taas paine menee kampimammioon nostaman samaa tikkua.
Citroenit on suunnileltu välimerenilmastoon, pohjola on liian eksoottinen ja kylmä paikka ranskattateille.
Parempi viedää kosla paalaamolle.
Mitää muitaa ottaa tikku poijes ennen paalaamista, jotta nuoseva tikku ei haittaa paalaustyötä.

Äänestä
  • Hauskasti kirjoitettu.

    Äänestä

  • Tutti hyvä äänenvaimentimenasi, mutta voit käyttää sitä myös viimasuojana.

    Äänestä

Mulla on aivan samallainen vehje ja aivan sama homma. En ole keksinyt oikein muuta vaihtoehtoa kuin että moottorin muovisuojus heiluu sen verran, että se hiljakseen nostaa tikkua ylöspäin kun se osuu siihen. Tätä ei nimittäin tapahdu, jos se on pois paikaltaan. Tarkista onko kaikki kiinnikkeet ehjät, omasta oli kaksi irrallaan.

Äänestä
  • josko niissä olisi vikaa. Kuulin vain että PSA yhtymän monissa muissakin on sama oire. Mutta onko autossa joku PCV venttiili huohotuksessa joka kannattaisi uusia vai onko se joku paineilmalla avattavissa oleva systeemi vai kannattaako koko hommasta välittää ollenkaan ja antaa lisää hanaa ja painaa tikku takasin jos satttuu kurkistelee pellin alle...

    Äänestä

  • Meidän Berlingo (sattumalta vielä 2003 mallinen HDi) oirehti samoin ja sama oli vikakin - moottorin muovisen suojakannen kaksi kiinnitysholkkia oli irti. Ne kun uusittiin, niin "vika" hävisi. Eikä edes maksaneet paljoakaan, olisko ollut noin 8 - 9 euroa kappale, vaikka merkkiliikkeestä piti ostaa.

    Äänestä

  • että suoja nostaisi tikkua, koska metalliputki nousee suojan yläpuolelle ja välystäkin tuntuu olevan sivusuunnassa tarpeeksi. Oma diagnoosi on se, että tikun muoviosan sovite putkeen on liian väljä ja tikku on paikallaan omalla painollaan. Kampikammion ylipaine (tietysti väljä moottori, kun Citikasta on kysymys) nostaa tikun ylös. Pätkä kutistesukkaa muoviosaan tiukensi välystä ja ongelma on poissa. Mistä tuo kampikammio normaalisti huohottaa, voisihan senkin tarkistaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Uusberlingisti kirjoitti:

toistuvasti ajon jälkeen muutaman sentin ulos. Käkkylä on 2003 mallin Berlingo 2,0 HDi koneella. Mikä voisi olla vikana? Liikaa öljyä? Painetta kampikammiossa...normaalia? Joku huohotin jossain tukossa? Viisaita neuvoja, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu