Voiko tuntea?

En ole tuntenut vielä ns. sisäisesti vauvani liikkeitä mutta onko mahdollista että ensin voi tuntea kättä vatsan päällä hellästi pitäen hyvin hennon "tökkäyksen" vai onko se vaan todelta tuntuvaa kuvitelmaa? Olen (ainakin mukamas) tuntenut nuo kahtena iltana nyt viikon sisällä. Olen 16 viikolla...
Siis kuvittelenko vain?
5757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

yleensä ensisynnyttäjät tuntee vauvan liikkeet ekaa kertaa rv18-20 ja uudestaan synnyttäjät rv17...siks musta ainaki vaikuttaa epätodennäköseltä et tuntisit jo nyt vauvan liikkeet, varsinki jos oot ensisynnyttäjä?
mut en mä tiijä.....ite tunsin rv17-18 ekan kerran....mut ehkä se on mahdollista, kannattaa kysyy vielä neuvolasta!en mä kyllä keksi mitä muutakaan toi "tökkiminen" vois olla.

Äänestä

Heips! Oma raskauteni yhtä pitkällä, eli 16 viikkoa on täynnä. Ystäväni oli ensisynnyttäjänä tuntenut liikkeet viikolla 16, itse en vielä tunne niitä, vaikka lääkäri sanoi juniorin olevan hyvin vilkas.
Oppaasta luin, että vauvan liikkeet tuntuvat samalta kuin pumpulipallojen heittely. En ensisynnyttäjänä myöskään osaa sanoa johtuuko tuo vain ilmasta vatsassa vai onko kyseessä jo pikkusen liikkeet.

Onnellista odotusta!
=) Tirlittan

Äänestä
  • Onhan se tietysti mahdollista,mutta hyvin epätodennäköistä,että tuntisit jo vauvan liikkeet.Varsinkin,kun olet ensisynnyttäjä.Useimmiten liikkeet tuntuvat ensin sisältäpäin ja vasta myöhemmin vatsanpeitteiden päältä,siis käteen.Luulenpa,että kun pidät kättä vatsan päällä nuo "liikkeet" ovat omasta suolistostasi.
    Onnellista odotusta!

    Äänestä

  • terkkari kirjoitti:

    Onhan se tietysti mahdollista,mutta hyvin epätodennäköistä,että tuntisit jo vauvan liikkeet.Varsinkin,kun olet ensisynnyttäjä.Useimmiten liikkeet tuntuvat ensin sisältäpäin ja vasta myöhemmin vatsanpeitteiden päältä,siis käteen.Luulenpa,että kun pidät kättä vatsan päällä nuo "liikkeet" ovat omasta suolistostasi.
    Onnellista odotusta!

    Olen kuullut tosta maagisesta rajasta.Meidän poika kuitenkin potkaisi aikoinaan kylkeeni tosi rajusti tuossa 16-17 viikolla.Vauva oli esikoinen ja ikävä kyllä on jäänyt ainoaksi.Neuvolassa ei epäilty asiaa.Ultra oli 2 viikon päästä ja lapsi oli kuulema tosi vilkas.Onnea odotukselle.

    Äänestä

mahanpäältä et tunne vielä, sisäisesti on mahdollista - tosin aika harvinaista ensisynnyttäjällä

itse tunsin neljännen liikkeet 15. viikolla, mitä lääkäri epäili..mutta kun tiesin miltä se tuntuu, osasin liikkeitä "kuunnella"

mahan päältä niitä ei todellakaan voi tuntea noilla viikoilla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heinäkuu kirjoitti:

En ole tuntenut vielä ns. sisäisesti vauvani liikkeitä mutta onko mahdollista että ensin voi tuntea kättä vatsan päällä hellästi pitäen hyvin hennon "tökkäyksen" vai onko se vaan todelta tuntuvaa kuvitelmaa? Olen (ainakin mukamas) tuntenut nuo kahtena iltana nyt viikon sisällä. Olen 16 viikolla...
Siis kuvittelenko vain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu