Lääkkeistä

peny

Ajattelinpa kysyä, onko täällä ihmisillä kokemuksia lääkkeistä/lääkeyhdistelmästä Citalopram Generics 20mg ja Mirtatsapiini Ennapharma 15mg? Onko ollut käytössä esim. jompi kumpi? Mitä mielipiteitä?

3

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mirta mirta

      kiskoin Mirtaa 3 kk, ei toiinu ihmeemmin, siirryin Efexoriin, kyllä nosti mielialaa. vaarattomia lääkkeitä

    • Nimetön

      Mirtatsapiinin sivuvaikutuksena monelle on tullut huomattasti lisäkiloja. Itselläni ei ole tästä rohdosta kokemuksia, mutta myös oma lääkärini mainitsi tästä riskistä. Ei varmaan koske kaikkia, eli kokeilla kannattaa, jos lääkäri tämän yhdistelmän on hyväksi todennut.

    • kaikille!

      Itse söin mirtatsapiinia 2 viikkoa ja ruokahalu oli valtava. Vaikka kuinka yritti olla syömättä tuli sellainen vapina että oli pakko syödä ja paino nousi 3kg/2 vko. Vaihdettiin Efexor Depottiin ja paino laski ja mieliala nousi.
      Tosin mirtatsapiini antoi tosi hyvin unenpäästä kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      133
      2856
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      57
      1868
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      95
      1832
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      302
      1781
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1634
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      117
      1215
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe