Miten saisi seeprat pesimään? Onko syynä pimeä vuodenaika vai mikä, kun innostusta ei löydy.
Laitoin niiden pesään hedelmöittymättömän (tod.näk.) kanarialinnun munan ja nyt ovat käyneet siellä melko ahkerasti. Jos se vaikka innostaisi. Ravinto yms. OK, saavat myös hyönteisruokaa (Prestigen Finches insects):
Seeprapeippojen pesintä
4
378
Vastaukset
- -M-
Mites esim. tuoreruoka, päivänpituus/valon laatu ja kylpytiheys? Nämä kaikki voivat vaikuttaa pesimävireeseen eli luonnossahan seeprikset pesivät sadekaudella kun tuoretta ravintoa riittää. Oikeanlainen valo ja päivänpituus taas ovat tärkeitä aukeiden ruohotasankojen lintujen hyvinvoinnille ja aktiivisuudelle ylipäätään.
Kai linnut ovat ylipäätään terveitä ja pesimäikäisiä? (Vähintään noin vuoden ikäisiä)- kysyjä vastaa
Juu, "kylpyamme" niillä on jatkuvasti (kylpevät joka päivä, ensin toinen ja sitten uskaltautuu toinenkin) ja saavat tuoreravintoa (tosin syövät salaattia vähän nihkeästi eivätkä syö esim. omenaa). Päivänpituutta säännellään (pidennetään) myös keinovalolla. Ovat myös riittävän vanhoja.
- -M-
kysyjä vastaa kirjoitti:
Juu, "kylpyamme" niillä on jatkuvasti (kylpevät joka päivä, ensin toinen ja sitten uskaltautuu toinenkin) ja saavat tuoreravintoa (tosin syövät salaattia vähän nihkeästi eivätkä syö esim. omenaa). Päivänpituutta säännellään (pidennetään) myös keinovalolla. Ovat myös riittävän vanhoja.
No sitten ei auta kuin odotella josko se sopiva vire saapuu jossain vaiheessa. Seepriksillä pesitys yleensä ei hankalaa ole, mutta toki nekin on yksilöitä ja ensikertalaisilla voi olla vähän touhu hakusassa.
- kysyjä vastaa
-M- kirjoitti:
No sitten ei auta kuin odotella josko se sopiva vire saapuu jossain vaiheessa. Seepriksillä pesitys yleensä ei hankalaa ole, mutta toki nekin on yksilöitä ja ensikertalaisilla voi olla vähän touhu hakusassa.
Nyt viime päivinä naaraskin on alkanut vierailla pesässä ahkeraan. Se myös heiluttaa pyrstöään ja olen nähnyt niiden muutaman kerran paritelleen. Voi kun saisi poikasia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455120Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1161618Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151429Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481339- 131163
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171037Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41030Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76989Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah59805Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27783