Pyytäisin apua valaisimen kytkemiseen. Eli ongelma on seuraava: Katosta tulee 3 samanvärista (mustaa) johtoa, jotka edellinen asukas on kytkenyt sokeripalaan. Valaisimessa, jonka haluan asentaa on norm. sininen ja ruskea johto. Kuinka kytken lampun sokeripalaan, jotta saan "valoa elämään"?
Yritin kytkeä valaisimen johdot reunimmaisiin reikiin sokeripalassa, mutta tulos ei ollut toivottu. Pimeydessä vaelletaan...
Kiitos jo etukäteen vinkeistä :)
Apua! Valaisimen kytkentä 3->2
Amatöörismies
2
1120
Vastaukset
- tiedoilla ei voi
edes arvata.
Mutta miksi ihmeessä et kokeile?
Ei ole kuin kolme mahdollisuutta (enää kaksi);
reunimmaiset (ei siis toimi),
keskimmäinen ja vasen,
keskimmäinen ja oikea.
Ei siinä mikään hajoa.- uhalla
että joku saa taas raivokohtauksen, kerron että 95 % varmuudella kyseessä on kruunuvalopiste, mutta koska johtimien värit ovat siinä tapauksessa päin persettä, on otettava huomioon mahdollisuus että kyseessä on jotakin muuta, vaikkapa kolme vaihetta jolloin kokeillessa saattaa jotakin mennä rikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708