Olen remontoinut rintamiestaloa, käytössä kaikki 3 kerrosta.
Ylimpään kerrokseen tietysti nousee runsaasti lämmintä ilmaa ja nyt olisi sitten ilmanvaihdon parantamisen aika.
Jos jollakin olisi ideaa miten ottaa tuota lämmintä ilmaa talteen, vai pitäisikö päästää suoraan harakoille?
Ylimpään kerrokseen tietysti nousee runsaasti lämmintä ilmaa ja nyt olisi sitten ilmanvaihdon parantamisen aika.
Jos jollakin olisi ideaa miten ottaa tuota lämmintä ilmaa talteen, vai pitäisikö päästää suoraan harakoille?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aika vähän kerroit tuosta kohteesi nykyisestä ilmanvaihtoratkaisusta mutta miten olisi lto-kone jolla otat talteen lämmöt ylemmistä kerroksista. Miksei myös erillinen siirtoilmapuhallin..
tasaisesti seiniekin läpi, sitä et saa millaan koneella talteen. Anna mennä vaan.
LTO-kone?
Kuulostaapa dyyriiltä... eikö riitä että vedetään ilmat putkea pitkin takaisin kellariin, vaikka puhaltimen avulla... siis puhallin nurinpäin?
Raitista sekaan and that's it?!
Minun tapauksessani on kaksi kerrosta, ykköskerroksessa tulisijat ja kakkonen sähköpattereilla. Eli siirtoilmapuhallin? Miten toimii ja miten asennus?
tuossa kirjoittaa. Ei välttämättä onnistukaan ihan joka mökissä mutta olen nähnyt esimerkkitalon jossa oli ko tarkoitukseen hyvin sijoitetut varastot (=paikka kanaville) käytettävissä. Pointti siis se että ilma siirretään ylhäältä alas. Tämähän ei tietenkään korvaa ilmanvaihtoa joka pitää järjestää kuten normaalisti.
ei ehka kannata taloudellisesti. Kantsii menna www.rintamiestalo.net foorumille niin saa asiantuntevampia neuvoja kuin taalta