Joo eli jouduin puille paljaille, ei kotia, ei rahaa
Vanhemmat ei oikein tykänny ku lopetin opiskelut
Asiaan...
Mitäs nyt??? Varaanko ajan sossusta? Antaako ne mulle mitää? Pystyykö ne auttaan hankkiin mulle asuntoo? Joudunko kadulle ja puistonpenkille pummiks:(
Mistään tällaisista en tiiä kun en oo ollu aikasemmin tekemisissä...
Vanhemmat ei oikein tykänny ku lopetin opiskelut
Asiaan...
Mitäs nyt??? Varaanko ajan sossusta? Antaako ne mulle mitää? Pystyykö ne auttaan hankkiin mulle asuntoo? Joudunko kadulle ja puistonpenkille pummiks:(
Mistään tällaisista en tiiä kun en oo ollu aikasemmin tekemisissä...
Vastaukset 12
Vanhimmat
vaan,
on katto päänpäällä ainakin seur. 18v.
Mut jos ei, niin eiöhän sieltä sossusta päin kannata lähteä.
joku kertoa vähän tarkemmin, esim. joku jolla on ollu samanlainen/samantapainen elämäntilanne?
Kuntasi sosiaalitoimistosta varaat ajan. Tulet saamaan sitten toimeentulotukea, joka on noin 370 euroa kuussa ruokaan sun muuhun ja maksavat myös sinulle katon pään päälle. Siitä kannattaa lähteä.
Sosiaalitoimisto myöntää takuuvuokran asuntoon. Asunto pitää etsiä itse. Monilla kunnilla on omia vuokra-asuntoja, mutta niihin on pitkät jonot. Vuokra-asuntoja voi katsella esimerkiksi näistä osoitteista:
http://www.vvo.fi/
http://www.sato.fi/
http://www.etuovi.com/
http://www.oikotie.fi/
Mites nuo ottaa sitten vuokralle, vai ottaako vuokranantajat sossupummeja?
Siis meen tyhjätaskuna yrittämään vuokrasopimusta ja
kiikutan tarvittavat laput sossuun kun juttu onnistuu.
...sori en vaan leiki, vaan myös olen tyhmä....selittäkää rautalangasta...
saada asuntoa. Välittäjätkin kohtelevat työtöntä kuin spitaalista. Nämä yleishyödylliset vuokranantajat, joita tuossa mainittiin lienevät realistisin mahdollisuus, tosin nekin tuntuvat pistävän aika paljon vuokra-asuntojaan nykyään lihoiksi.
Jotkut asunnonsa syystä tai toisesta menettäneet ovat tilapäisesti asuneet hotelleissa tai asuntohotelleissa kunnan laskuun, kun asunnotta jättäminen voidaan katsoa heitteillejätöksi.
Yleensä asuntoja on paljon paremmin saatavilla muuttotappioalueilla kuin kasvukeskuksissa.
Sano, että olet opiskelija. Eivät ne kysele mitään papereita, mutta suhtautuminen on parempi kuin silloin, jos olisit työtön. Itse olen saanut asunnon työttömänä hyvin, kun olen vain itse ollut aktiivinen ja ottanut yhteyttä vuokranantajiin. Usein "huonoilla" alueilla on asuntoja vapaana, esimerkiksi pääkaupunkiseudulla Kirkkonummen Gesterby, Keravan Ahjo ja tällaiset muut kehyskuntien syrjäiset kerrostaloalueet. Hyvällä tuurilla saa keskuskunnastakin vaikka keskustakämpän, mutta onnea tarvitaan. Itse sain Helsingin kantakaupungilta sossun normien mukaisen kämpän kun seurasin vapautuvia asuntoja kuin haukka puolen vuoden ajan.
Sossu neuvokoon sinulle, mistä saada asunto. Eihän taivaan alle voi heittää. Vaikka sitten tilapäisesti hotellissa, eiköhän ala kunnalta löytyä halua järjestää joku kämppä kun maksut juoksevat.
Marraskuussa Tampereella oli asunnottomia 544 henkilöä.
Tänä vuonna ulkona ja tilapäissuojissa majailevia tamperelaisia on arvion mukaan 36.
Tuttavien ja sukulaisten luonna 322.
Missähän nuo loput 186 asunnotonta majailee - kuussa?
Vanhempien luona asuvia nuoria ei tilastoida asunnottomiksi.
Tamperella asunnoton jätetään heitteille - taitavat pitää häätöä aina omana syynä, vaikka toimeentulotukea ei makseta lain mukaisesti ja pelkästään sen vuoksi ei pysty maksamaan vuokria ajallaan.
taitaa sinulle tulla nyt tutuiksi.Sieltä se alkaa se elämän opiskelu.
Miten asiasi ovat järjestyneet?onko vielä mitenkään?