Ideos ja ilmavaivat

Vaihdoin Kalcipos-D:n Ideokseen hinnan vuoksi. Nyt kun olen syönyt Ideosta 10 päivää, piereskelen taukoamatta. Ilmavaivat ovat niin mittavat, että en taida pystyä jatkamaan Ideosta. Onko muilla ollut samaa ongelmaa?

Pakkausselosteessa mainitaan kyllä ilmavaivat mahdollisena haittavaikutuksena mutta sen pitäisi olla kuitenkin aika harvinaista.
62483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Heippa vaan. Ikävä sivuvaikutus nuo ilmavaivat, jos ne Ideoksesta johtuvat. Minulle Ideos ei ole aihettanut mitään sivuvaikutuksia. Minäkin vaihdoin Kalcipoksen Ideokseen hinnan takia ja myös siksi, että se on korvattava lääke. Monestihan sivuoireet loppuvat jonkin ajan kuluttua - toivotaan, että sinullekin käyniin.

Äänestä

Ideoksessa on sorbitolia, se voi aiheuttaa joillekin ilmavaivoja. Kannattaa lueskella etikettejä apteekissa.

Äänestä
  • Juu, taisi olla hetkellinen ongelma. Vaivat ovat ohi ja syön Ideosta edelleen.

    Sorbitolia on tosiaan yhtenä apuaineena. Ilmavaivat mainitaan harvinaisena haittavaikutuksena.

    Äänestä

Juu ihan samoja vaivoja. Olen kääntänyt piereskelyn huumoriksi.

Äänestä
  • Ajoittain tosi pahat ilmavaivat ja tosi pahan hajuiset. Sinaire tabletti ennen ateriaa on kyllä helpottanut.

    Äänestä

  • haittaavat kirjoitti:

    Ajoittain tosi pahat ilmavaivat ja tosi pahan hajuiset. Sinaire tabletti ennen ateriaa on kyllä helpottanut.

    Vanha ketju, mutta tuli guuglatessa esiin. Nytpä tiedän sitten itsekin, mikä mulle tätä pierettämistä aiheuttaa. Ja olen sitten yksi "harvoista", mua on pierettänyt reippaasti koko vuoden ajan, mitä olen näitä syönyt. Nyt pitääkin ottaa iltaisin niin ei töissä tule ääni- ja hajuhaittoja.
    Kunhan nää on syöty, vaihdan ei-pureksittavaan kalkkiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Terttu kirjoitti:

Vaihdoin Kalcipos-D:n Ideokseen hinnan vuoksi. Nyt kun olen syönyt Ideosta 10 päivää, piereskelen taukoamatta. Ilmavaivat ovat niin mittavat, että en taida pystyä jatkamaan Ideosta. Onko muilla ollut samaa ongelmaa?

Pakkausselosteessa mainitaan kyllä ilmavaivat mahdollisena haittavaikutuksena mutta sen pitäisi olla kuitenkin aika harvinaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu