Tylsä ihminen!

tipuliinukka

Minä olen ehkä tylsä, mutta mä en jaksaisi joulua. Mä vihaan sitä höösäämistä ja kaikkea ennen joulua. Mitä sitä nyt vanhat ihmiset toisilleen ostaa kaikkea krääsää?! Lapset ymmärrän ja heidän riemunsa, mutta näin vanhemmalla iällä en käsitä, miksi se joulu voisi olla kuten päivät yleensäkin!?
Jos minulla ei olisi alle kouluikäisiä lapsia kummeina niin jättäisin koko krääsäjuhlan omaan arvoonsa ja jäisi juhlimatta koko "juhla".

9

701

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pihavaris'

      tylsä ihminen. Lapset maailmalla, kummi en ole. Pääsen helpolla, kun joulu on vain tavallinen viikonloppu ja on ollut sellainen jo vuosikymmeniä.

      • tipuliinukka

        Kyllähän minäkin sitten joskus 15:n vuoden päästä voisin jo jättää juhlan juhlimatta! Silloin nämä kakarat ovat jo täysi-ikäisiä eikä heistä tarvitse huolehtia. :)


    • o<:o)

      Alle kouluikäinen lapsi ei voi olla kummi, sinua on huijattu.

      • varmaan

        että hän on kummi


      • o<:o)
        varmaan kirjoitti:

        että hän on kummi

        Sarkasmia..


    • Bone

      Ei täällä ainakaan mitään krääsää ole. Vai tarkoitatko koristeluja? Eihän niitä ole pakko olla, että olisi joulu. Pari koristetta riittää muistuttamaan perinteistä.

      Joulunahan on mahtavaa, koska on valoa pimeydessä. Silloin erityisesti tulee mietittyä, miten Jumala toi maailmaan pelastuksen pimeyden ja pahuuden keskelle. Kaikkein Korkein tuli silloin vähäisempien tasolle, kaikkivoipa tuli avuttomaksi vauvaksi palatsista eläinten ruokakaukaloon. Joulun hartaus on ainakin minulle erittäin virkistävää. Jouluna kaikki krääsä ja turhuus nimenomaan jää taakse ja tärkeimmät arvot nousevat esiin. Koen aina vahvistuvani hengellisesti, fyysisesti ja psyykkisesti jouluisin.

      • jackarbo

        vaan toiseksi korkein syntyi ihmiseksi. Isä Jumala jäi taivaaseen. Poika puhui hänelle usein. Jeesuksen kasteen hetkellä Jahve ilmoitti: "Tämä on minun rakas poikani, johon olen mielistynyt."

        Joulu on kyllä pakanallinen! Arkkipiispa Vikström tunnusti tämän sanomalla, että joulu on kirkon juhlista vähiten kristillinen...


      • tipuliinukka

        Minä en anteeksi nyt usko mokomaan jeesukseen! ...Minusta on turhaa uskoa jotain, minkä joku on keksinyt kauan sitten!
        Jeesus oli kai sen ajan jonkin sortin "ufo".
        Miten voit sanoa "kaikkein korkein", mitä sinulle merkitsee joku satuolento, jota et ole edes nähnyt? PYH, sanon minä. Usko jos haluat, mutta minulle ei ole ko tyyppiä. Maailma on syntynyt soluista ja molekyyleistä.

        Krääsällä tarkoitan mm sitä romumäärää, mitä sukulaiseni minulle varsinkin jouluna syytävät. Myös niitä tarpeettomia rojumääriä, mitä ihmiset kantaa jouluna kotiinsa "hyvää mieltä" toisille aattona tuomaan.
        Minut se saa ainakin vihaiseksi! :(


      • jackarbo
        tipuliinukka kirjoitti:

        Minä en anteeksi nyt usko mokomaan jeesukseen! ...Minusta on turhaa uskoa jotain, minkä joku on keksinyt kauan sitten!
        Jeesus oli kai sen ajan jonkin sortin "ufo".
        Miten voit sanoa "kaikkein korkein", mitä sinulle merkitsee joku satuolento, jota et ole edes nähnyt? PYH, sanon minä. Usko jos haluat, mutta minulle ei ole ko tyyppiä. Maailma on syntynyt soluista ja molekyyleistä.

        Krääsällä tarkoitan mm sitä romumäärää, mitä sukulaiseni minulle varsinkin jouluna syytävät. Myös niitä tarpeettomia rojumääriä, mitä ihmiset kantaa jouluna kotiinsa "hyvää mieltä" toisille aattona tuomaan.
        Minut se saa ainakin vihaiseksi! :(

        Kuka on tehnyt ne solut ja molekyylit? Nehän ovat erittäin monimutkaisia.

        Itsestään et saa edes tulitikkuja järjestymään takaisin rasiaan, vaikka yrittäisit elinikäsi.
        Mutta itse latomalla onnistut helposti. Siis tekijä pitää aina olla!

        Jos löydät vanhan rahan, tiedät sen tehdyksi rahapajassa. Löydät kauniin perhosen tai kukan, mutta silläkö ei ole tekijää?

        Krääsän suhteen olen täysin samaa mieltä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe