Pennun ostajat miettikää

tarkoin

Niin, pennun ostajat miettikää tarkoin riittääkö teillä aika ja energia uuden pennun kasvattamiseen ennen kuin ostatte pennun. Pennun uuteen kotiin tuleminen ja "tavoille" oppiminen ei aina ole mutkatonta, etenkään silloin jos perheessä on jo entuudestaan toinen koira.

Meille kävi niin, että pentu luovutettiin perjantaina ja jo lauantaina tuli puhelu pennun ostajalta, että pentu on äkäinen toiselle koiralle ja ei laske sitä ruokakupille ja ärhentelee myös leluista ja on jopa puraissut perheen toista koiraa.
Sunnuntaina tuli viestiä ja ehdotus, että ottaisin pennun takaisin ja tietysti että maksaisin kauppahinnan takaisin. Syy oli että emännän opiskelu oli siinä vaiheessa että "aika ja voimat, sekä energia ei riitä moisen pennun kanssa". Pentu on ostajan mielestä luonnevikainen.
Mielipiteeni on että tätä olisi pitänyt ajatella ennen kuin aikoo ostaa koiranpennun. Vai tuliko ostaja katumapäälle kaupoista, sillä meillä kasvattajilla ei ollut pennun kanssa mitään ongelmia vaan pentu lähti uuteen kotiinsa sosiaalisena ja terveenä, sekä toisten pentujen ja aikuisten koirien kanssa hyvin toimeentuleva.
Luonnevika tuli sitten varmaankin automatkan aikana;))

5

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viaton luonne

      Jos sä oot noin hölmö et myyt pentujas kaiken maailllman opiskelijoille ni mitäs myit!Kyllä niille opiskelijoillekkin on tehty luonnetestit,sä et vaan osannu lukee sitä naamasta,mutta helppo raha on helppoo rahaa teille koira ihmisille!

      • Monet ihmiset

        ovat loistavia valehtelijoita ja näyttelijöitä. Aina ei voi olla varma pennun tulevasta kodista vaikka kuinka tenttaisi pennun ostajaa! Tietenkään kukaan vastuullinen kasvattaja ei lupaa myydä pentua pelkän puhelinsoiton perusteella.


      • nemmu

        Pakko tulla sanomaan, ettei pentuja teettämällä pääse rikastumaan.. Ekat ja tokat pennut yleensä jäävät miinuksen puolelle menot/tulot.. sitten kun on pentuja tullut 5 pentuetta alkaa pikku hiljaa jäämään vähän voitolle, jos on hyvää tuuria.. mutta rikastu ei silloinkaan.


      • mielestäsi

        koiran kasvatus työ tuo tullessaan "helppoa" rahaa niin miksi et itsekin käy tekemään sitä...
        Eipä taida rahkeet riittää.
        Meillä meni ja menee edelleenkin jo pelkästään eläinlääkärikuluihin satoja euroja.
        Pennut syntyi eläinlääkärin valvonnassa ja synnytksen jälkeenkin jouduttiin turvautumaan useampaan kertaan eläinlääkäriin ja tunnetustihan se ei ole halpaa...
        Mitä tähän "opiskeliaan" tulee niin tämä oli iältään jo kypsässä iässä ei mikään kakskymppinen..
        Kehui kuinka hänellä on kokemusta koirista ja olihan hänellä jo yksi koira. Osasi kyllä hämätä mainiosti.
        Eikä suostunut siihen että olisin palauttanut koiran hinnan miinus varausmaksu. Hän ehdotti vielä että myisin pentua ja pentu olisi kuitenkin hänen luonaan tämän ajan...pistää vähän epäilyttämään koko touhu.


    • Enigma_x

      Kasvattaja vieraili meillä ennen pennun luovutusta. Ja muutaman kuukauden päästä, kun pentu oli jo meillä ja kasvanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe