Todella kallista on sellainen, josta ostettaessa tuntuu pahalta maksaa niin paljon, kun mitä siitä pyydetään. Eli se kokeeko jonkun kalliiksi vai ei, riippuu aina ostajasta itsestään. Se, mikä toisille on kallista, ei ole kaikille kallista.
Eli toisille Audi on kallis ja toisille ei. Saman voi tietysti myös sanoa Skodasta, toisille kallis toisille ei. Uusi auto sinänsäkin (siis mikä tahansa) on jollekin kallis (työttömät, kansaneläkkeen varassa elävät, köyhät opiskelijat jne)ja jollekin ei (hyvätuloiset ja muut rikkaat).
Ei asiat yleensäkään muutu sen mukaan, kuka huutaa eniten ja lujimpaa, vaikka niin voisi luulla kuunnellessa (=lukiessa) keskustelua tällä palstalla.
Mikä on
4
444
Vastaukset
- SKODA & audi
Sanoa?
- arvot ovat
tässä maailmassa kaikki yleensä suhteellisia. Niin myös kalleus.
Vielä konkreettisemmin sanottuna ja tämän keskustelupalstan ikiaihetta mukaillen:
Jos Skoda-ihmiset pitävät Audin ostajia typeryyksinä, kun maksavat autostaan liikaa, niin jotkut käytetyllä vanhalla japskilla ajavat saattavat pitää uuden Skodan ostajaa samoin syin yhtä typeränä, kun ovat valmiit maksamaan uuden auton lisähintaa käytettyyn verrattuna.
Kaikki vaan eivät mielipiteistään huolimatta tuo niitä julki ja katso tarpeelliseksi mollata kirjoituksillaan täällä meitä typeryksiä, jotka emme osaa ostaa autoa järkevästi. - irwin.
arvot ovat kirjoitti:
tässä maailmassa kaikki yleensä suhteellisia. Niin myös kalleus.
Vielä konkreettisemmin sanottuna ja tämän keskustelupalstan ikiaihetta mukaillen:
Jos Skoda-ihmiset pitävät Audin ostajia typeryyksinä, kun maksavat autostaan liikaa, niin jotkut käytetyllä vanhalla japskilla ajavat saattavat pitää uuden Skodan ostajaa samoin syin yhtä typeränä, kun ovat valmiit maksamaan uuden auton lisähintaa käytettyyn verrattuna.
Kaikki vaan eivät mielipiteistään huolimatta tuo niitä julki ja katso tarpeelliseksi mollata kirjoituksillaan täällä meitä typeryksiä, jotka emme osaa ostaa autoa järkevästi.maksaa uuden audin hinta de facto skodasta.
- myöskin
irwin. kirjoitti:
maksaa uuden audin hinta de facto skodasta.
maksaa skodasta lisähintaa kun se on kuitenkin de facto Primera (tai Kia tai Fiat tai...) kas ne kaikki ovat autoja, niissä mahtuu 5 ihmistä matkustamaan ja konttiin sopii vielä tavaraakin lisäksi.
Eli on tyhmää ostaa mitään autoa, jos jonkun toisen auton saa vielä vähän halvemmalla. Koskee myös skodaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2845860Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki383422Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1432647"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2232121Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol841656- 641057
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9875Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni130872Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11814