osaako kukaan sanoa että kuinka pitkä väli uudelleensynnyttäjällä pitää olla supistuksissa että voi lähteä sairaalaan? onko 5 vai 10 min? olen tätä neuvolastakin kysellyt mutta se on yllättäen lähtenyt mielestä kun on ollut kaikenlaista hässäkkää.
kuinka pitkä väli supistuksissa?
Äippä06
4597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos asut sairaalan vieressä, niin odota vaikka supistuksia 1 minuutin välein, näin minä tein.
Mutta jos Lapissa asutelet ja matkaa on 100km, niin älä ihan niin lähelle H-hetkeä jätä.
on meillä matkaa sairaalaan.esikoiselta meni todella tiukille eli n.puoli tuntia kerettiin olemaan sairaalassa kun poika oli ulkona ja toisaalta en haluaisi kärsiä tuota ajomatkaa niillä pahimmilla supistuksilla kuten viimeksi.
Lähdet matkaan, kun siltä tuntuu. Itse kuulostelisin tarkkaan, miltä tuntuu ja lähtisin varmuudenvuoksi mielellään aiemmin, kuin liian myöhään.
Eiköhän tuo 10 min välein ole jo tarpeeksi kun matkaa on 50km. Eihän sitä koskaan tiedä, mitä liikenteessäkin vastaan tulee.
Itselläni matkaa oli sairaalaan noin 35km ja lähdin kun supistusten väli oli 5 min kyseessä siis on toinen lapsi. Itseäni hieman kadutti matkalla että jäi niin lyhyeksi ajaksi, sillä matkalla supistusten väli oli jo 2 min ja sillon alko olemaan suht tukalaa.