Kilimanjaron sadekausi

hip

Ollaan suunniteltu Kilille nousua ensi kesänä, mutta sadekausi vähän häiritsee suunnittelua. Paras aika nousulle lienee marraskuun ja maaliskuun välillä. Jopa elokuussa taitaa olla nousu mahdollinen. Ainakin olen lukenut matkapäiväkirjoja kyseiseltä ajalta.

Mistään en kuitenkaan ole löytänyt tietoa olosuhteista, jotka vallitsevat Kilillä kesäkuun lopussa tai heinäkuun alussa. Onko kenelläkään tietoa/kokemuksia sitä miten tyhmää on suunnitella nousua kyseiselle ajankohdalle. Onko olosuhteet epäedulliset vai järjettömät. Matkatoimistot eivät tietenkään suosittele nousua siihen aikaan.

Lennot ovat 300e edullisemmat kesä-heinäkuun vaihteessa. Hintojen alhaisuus johtunee sadekaudesta.

Kiitos etukäteen asiantuntijoille.

3

1656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käynyt

      Aluen säitä et saa kovin tarkasti, kun Arusha vissin ole minkän säälinkin aihe. Saat Nairobin ja Musoman säät ja niiten matkasääennusteet linkistä www.wetteronline.de. Siellä vain kirjoitat hakukentään Nairobi ja siten klikkaat Klima ja siitä siten Reiseplaner, annat lähtöpäivän ja ajanjakson viikoina. Siitä saat 8-9 vuoden keskiarvosään.

      Ei sinne ainakaan sadekauteena kannatta lähteä.

    • plörölö

      JOS sadekausi sattuu kesäkuulle, jolloin olette menossa kiipeämään, niin ei varmaan kovin hyvät oltavat, kamat märkinä ja korkealla kylmempi. Siellä nimittäin ne vesisateet ei ole mitään pieniä kuuroja ja onhan se tietty paremmat näkymät, jos on selkeää. Itse olin nyt vuodenvaihteen aikoihin 3 vk Kilin ympäristössä ja silloin satoi sillain, niinkuin keskiverto Suomen kesässä. Machamessa oli aika usein pilvistä mutta heti ku tultiin alemmaksi, Arushaan tai Moshiin, aurinko paistoi ja oli lämmin.
      Itse en lähtisi kiipeämään pahimman sadekauden aikana.

    • talvella lämmin

      Eteläisellä pallonpuoliskolla kesällä kylmempi.
      Kilimandjaro tosin on aika lähellä päiväntasaajaa.

      Asuin aikoinaan vuoden Moshissa. En muistele säistä mitään erityistä kuin että illemmalla kesällä saattoi olla viileämpää. Shortsit ja T paita vakio varustus. Kilimandjarolla kiivettäessä huipulla on lunta ja rinteillä myös. Rinteiden lumet sulaa päivällä pois.

      Kax kertaa kävin kiipeilemässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6562
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      365
      6133
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3023
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2484
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2145
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1285
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe