Sääksjärven pato

Nimetön

Järveen on nyt saatu kauan himoittu pato, mutta onko mitoitus mennyt pieleen, kun järvi tulvii. Vesi alkaa olla jo useiden mökkiläisten rappusilla.

Järveen virtaa muista vesistöistä vettä minkä ehtii, mutta padon yli se ei poistu samaan tahtiin. Vaikka sade taukoaisi, niin veden pinnannousu hidastuu vasta vuorokausien päästä.

8

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naapurista

      Sitä saa mitä tilaa...

    • porin poika

      iha sama asia. Runsaat pari kuukaut takas vesi oli alimmillaa. Nyte pinta onnoussu toist metrii. Mitäs sit ko pinta on pado takii jo muutenki korkeemmal ja tullee jonai syksyn samanlaiset sateet.

    • näillä sateilla

      eihän tuo mitään outoa ole. Jos ei joen tai järven pinta näillä sateilla nouse,niin sitä pitäisi ihmetellä.

      Vai olisko pato se syypää sateisiin.
      Padon vika,tietenkin.

      • kärsivä ja kärsivällinen

        meiränki mökil o sittten vettä, ku ei oo viimeisee kymmenee vuotee näkynyt, vaan ruohoa


    • sivusta seurannut'

      Eilisessä Sydän-Satakunnassa oli asiallinen kirjoitus siitä mitä on tapahtunut. Monien padon puuhamiesten on kovin vaikea myöntää, että metsään on menty pahemman kerran. Toki sateet ovat olleet todella runsaat, mutta ilman patoa vesi olisi päässyt purkautumaan aiemmin ja tasaisemmin, kuten ennen, jolloin Kauvatsanjoelle ei olisi tullut niin isoa piikkiä. Kyllä samanlaisia syyssateita on ollut aiemminkin, mutta ei pinta ole silloin ollut lähelläkään tätä.

      Veden pinta on käynyt 12 cm päässä vuoden 1920 ennätyksestä, joka oli sentään kevättulvalukema. Syksyisin ei tälläistä ongelmaa ole ennen ollut.



      SS:n yleisökirjoittaja toteaa: "Kun pato oli valmis, näki heti, että on tulossa suuren luokan katastrofi. Vedellä oli matkaa padon selkään vielä kymmeniä senttejä, kun Piilijoen rannalla alkoi tulva nousta pelloille."

      Pellot, perkausliejun läjitysalue sekä monet muut ravinnerikkaat paikat ovat saaneet kunnon kylvyn ja ravinteet rikastuttavat nyt järveä. Näin se järven kunnostusprojekti on startattu käyntiin.

      Jos jostain saatte 18.12. Sydän- Satakunnan käsiinne, niin lukekaapa kirjoitus.

    • raumalt

      Tänään sk:ssa juttu padosta. Paikalliset väittää että vesi on jäänyt tulvakorkeuteen ja ympäristökeskuksen mittaukset kertovat veden laskeneen 60 senttiä huipusta. Missä tämä mittaus paikka on? Joku on väärässä.

      Klikkaa kartasta sääksäjven kohtaa:

      http://wwwi2.ymparisto.fi/i2/35/index159.html

      • kekkonen

        Isännät rannoilla ovat laajentaneet peltojaan pikkuhiljaa vesirajan paetessa kauemmas ja kauemmas ja nyt sitten kun palataan normaalimpaan / luonnonmukaisempaan pinnankorkeuteen alkaa kauhea älämölö. Sama asia pätee myös ranta-asutukstakin. Joissain tapauksissa syyttävä sormi voisi osoittaa myös rakennuslupia myöntävään tahoon.

        Tällähetkellä pinta tulee kyllä vauhdilla alas, sen näkee jo korvallaankin.


    • Anonyymi

      Särkijärven pato on rakennettu virheellisesti ja vastoin "kalojen" vapaanousua?
      Miten paikallinen ELY keskus on saattanut antaa luvan moiseen betonimuuriin????
      Veden korkeuden sääntelyyn olisi riittänyt pelkistä kivilouhoksista tehty "luonnollinen" pato", jossa vesi olisi virrannut koskimaisesti!
      Nyt tuo betonimuuri näyttää lähinnä kapealta sulkuportilta!
      Rakennusvirheen voi vielä korjata tuomalla kivilouhosta padon alajuoksulle luukun korkeudelle hiukan pitemmälle matkalle.
      Käykääpä muutkin katsomassa tuota betonimuuria,, Särkijärven nähtävyys😁😁😁

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      282
      5308
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      68
      5248
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      4015
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2830
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2417
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      2040
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2000
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1727
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1261
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      154
      1108
    Aihe