Muistakaa lapsukaiset,,

Täytyy jäähdyttää kunnolla, muuten ei prossut Winukassa kestä ja kun pukki tuo kohta hyper super 3d grafiikka pelejä... ja kone huutaa... savu nousee.. eiiii !!

http://www.youtube.com/watch?v=xDonNmd49mY
4303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itsekin kokeiltua amd:n 1800 athlon prossulla. Niistä kun näemmä ylikellotettuina tulee jännitevammaisia. Sain käsiini ylikellotetun amd:n prossun. Ei suostunut boottaamaan vakio jännitteillä, joten tempaisin siilin tuulettimineen pois ja tuloksena tehtaalla pakattu savu pääsi prossusta ulos. Lähes välittömästi.

Äänestä

Sääli vain niitä prosessoreita jotka uhrattiin tieteen alttarille demonstraation nimessä. Aika kuumana käyvät kieltämättä, tuossahan taidettiin mitata nelisensataa astetta (vai oliko se kelvineinä/fahrenheiteina, en muista tarkasti).

Samalla sivullahan oli se öljyjäähdytteinen tietokone. Ihan hupaisa idea, mutta eikö öljy ole palavaa ainetta ? Toki tuo taisi olla ruokaöljyä, mutta ovat kai nekin leimahtaneet pannulla...

Äänestä

Eihän tuo liittynyt millään tavoin mihinkään käyttöjärjestelmään..? Ihan sama mitä koodia tuolla prossulla ajetaan, suoritusten määrä = työ = teho = lämpö. Tunnettu tosiasia on että tuon aikakauden suorittimissa AMD oli selkeästi kuumempi kuin Intel eihän siinä mitään merkillistä ole. Nykyään taitaa olla mallikohtaista kumpi käy kuumempana ja kyllä Intelkin osaa ottaa lämmöstä nokkiinsa.

Lisäksi videon yhteydessä oli maininta että kyseessä olivat emot joilla oli ongelmia tunnistaa cpu:n lämpötilaa:

"Motherboards that don't poll Athlon's thermal diode can cause this."

Ja eikös GPU osaa nykyään ottaa jo paremmin kuorman CPU:lta eli 3d-grafiikka rasittaa GPU:ta enemmän kuin CPU:ta? En ole oikein perehtynyt kun en ole niin intohimoinen pelaaja.

No joka tapauksessa itse olen huolehtinut jäähdytyksestä, glykoli kiertää eikä lämmöt missään vaiheessa nouse yli 40 asteen CPU:ssa eikä GPU:ssa ja on myös tosi hiljainen verrattuna föönipuhaltimiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ja videon opetus on,, kirjoitti:

Täytyy jäähdyttää kunnolla, muuten ei prossut Winukassa kestä ja kun pukki tuo kohta hyper super 3d grafiikka pelejä... ja kone huutaa... savu nousee.. eiiii !!

http://www.youtube.com/watch?v=xDonNmd49mY

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu