rakas mieheni

juo,,,

hei. Lyhykäisesti.. miten minun pitäisi "oikealla tavalla" suhtautua mieheni juomiseen? Tai siis miten ei ainakaan tule toimia, ettei hän innostu ainakaan minun takia juomaan enemmän. Rakastamme toisiamme syvästi ja minuun sattuu kun hän juo, pelkään hänen terveyden puolesta ja myös se on ikävää, että joka viikonloppu pitää "nollata" työviikko. En motkota hänen juomisestaan, tiedän kyllä omasta kokemuksesta mitä on viinan himo, ei siinä muiden sanominen auta mitään..

4

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • U-Ö

      Miten suhtautua "oikealla" tavalla? Sinuun sattuu, kun hän juo, mutta et motkota, kun tiedät, että muiden sanominen ei auta.
      Siinäpä yhtälö ratkaistavaksi.
      Motkottaminen ei varmasti auta asiaa, mutta vaikeneminen on hyväksymistä, ja se edesauttaa juomisen jatkumista.
      Kaiken lähtökohta on se, että hän täysin tietää, mitä asiasta ajattelet.
      Tarvitaan avomielistä kiihkotonta keskustelua asiasta.
      Muutoin moisella pattitilanteella on taipumus kerätä paineita, jotka ennemmin tai myöhemmin rajusti laukeavat, kun ensimmäiset rypyt rakkauteen tulevat.

      • ....

        samoilla linjoilla olen kanssasi.. ehkä hiljentymiseni on hyväksymisen merkki, täytyy asia ottaa paremmin puheeksi, kai sitä itsekkin lakaisee asiaa maton alle, kun miehestä ei ole mitään haittaa kännipäissään. yhdes ollaan oltu 12v,. että ryppyjä rakkauteen on mahtunut. Mies itsekkin myöntää, että viikonlopun aikana on vaikia olla juomatta, jos ei ole todella hyvää syytä olla korkkaamatta. Pikku hiljaa hissukseen vuosien saatossa on juominen lisääntynyt ja tiedän, ettei se ainakaan parempaan suuntaan mene.


      • Sisko.
        .... kirjoitti:

        samoilla linjoilla olen kanssasi.. ehkä hiljentymiseni on hyväksymisen merkki, täytyy asia ottaa paremmin puheeksi, kai sitä itsekkin lakaisee asiaa maton alle, kun miehestä ei ole mitään haittaa kännipäissään. yhdes ollaan oltu 12v,. että ryppyjä rakkauteen on mahtunut. Mies itsekkin myöntää, että viikonlopun aikana on vaikia olla juomatta, jos ei ole todella hyvää syytä olla korkkaamatta. Pikku hiljaa hissukseen vuosien saatossa on juominen lisääntynyt ja tiedän, ettei se ainakaan parempaan suuntaan mene.

        "Ei ole mitään haittaa vaikka juo..." Mielenkiintoista. Kerro miten te kyläilette - sinä ilmeisesti kuitenkin ajat - teette muita matkoja, muuta yhdessä harrastatte vapaa-aikananne. En minä entisessä suhteessani juovan miehen kanssa moiseen onnistunut. Enkä suoraan sanoen halunnutkaan mitään tehdä yhdessä tuon haisevan rankkitynnyrin kanssa. Hiljaa se saattoi olla, mutta lasnä ei ollut perheelle. Ei oo ikävä ei. Lapsetkin voivat nyt selvästi paremmin.


    • mietäällä

      Kuulostaa tutulta. Vastaisin miehen nökökulmasta. Väärä tapa mielestäni on syylistää häntä, koska hän voi tuntea voimakasta syyllisyyttä asian suhteen jo ennestään ja näin vahvistaisit hänen kenties jo valmiiksi huonoa itsetuntoa(ei välttämättä). Et keronut esim. juomistavoista kun että viikonloput. No ollaanko sitä paskat housuissa kaikki pyhät?, väkivalta, ottaa kenties rentoutumis mielessä, jos ei ole. onko vikaa omassa suhtautumistavassa? antasit hieman periksi jos juominen ei ole alkoholistimaista. hän sentään käy töissäkin, moni täällä kirjoittaja ei ole siihen pystynyt. Puhukaa asiasta SELVINPÄIN ja vaihtakaa kommentteja, asenne, että vain minun asialle antama merkitys pätee, ei johda mihinkää!! Tsemppiä teille molemmille..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2537
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1640
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1508
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1198
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1041
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      954
    Aihe