Takana melkein kolme vuotta vaikeasta endometrioosista johtuvaa lapsettomuutta, ja tänään varmistui että viimeisin IVF on tuottanut tulosta ja olen raskaana!
Sain haamuviivan jo pp8 ja pp10, mutta en monien pettymysten (ja oireettomuuden) takia kuitenkaan suostunut uskomaan testien tulosta, vaan ajattelin niissä olevan jotain vikaa. Tänään veritesteissä hcg-arvo oli 322 (josta varmaan johtuu myös erittäin aikainen haamu) ja lääkärini uskalsi melko varmaksi veikata, että molemmat siirretyt alkiot ovat kiinnittyneet!
Ennen hoitoa olin päättänyt olla positiivinen eli jos ei nyt onnistu, jatketaan niin kauan kunnes onnistuu.
Kiitos kaikille tuesta ja avusta. Toivon koko sydämestäni, että teillä kaikilla ennenpitkää hoidot onnistuisi tai miksei vaikkapa joitakin luomuplussa yllättäisi!
Vihdoinkin plussa!
11
896
Vastaukset
- elmeri77
Oikein paljon! Nauti raskaudestasi. Se taitaa olla paras joululahja! Minun raskauden onnistuminen varmistuu tänään..
- IVF
Moi vaan ja onnea paljon! Tulee hyvä mieli kun joku onnistuu. Meillä oli siirto perjantaina, siirrettiin kaksi kolmosluokan hitaasti jakaantumaan lähtenyttä, kaksisoluista alkiota. Mahtaakohan niillä lähteä...? Minkälaiset alkiot sulla oli siirtovaiheessa?
- mrs Robinson
Onnea!
Ihanaa kuulla näin paljon hyviä plussauutisia! - Lizzy*
Siirretyt alkiot olivat molemmat erittäin hyviä 8-soluisia, lääkäri ei kuitenkaan maininnut mitään luokkia. Ainoa asia minkä sanoi oli, että erityisesti toinen alkio oli "aggressiivinen". Mitä mahtaakin tarkoittaa, mutta positiivinen asia kuitenkin.
Edellisellä kerralla alkiot olivat lääkärin mukaan täydellisiä (blastokystia), mutta en silti tullut raskaaksi.
Toivon, että jaksat uskoa että kyllä niillä kolmosluokankin alkioilla raskaus saadaan alulle yhtä lailla kun ykkösluokkaisillakin. Onnea matkaan ja positiivista ajattelua!
- Tatum
Onnea!
Ja vielä kaksoset. Olen kateudesta vihreä, mutta vilpittömästi iloinen. Voimia tulevaan koitokseen ja raportoi myöhemmin miten raskaus on edennyt. Nämä "selviytymistarinat" antavat uskoa myös omalle kohdalle! - Signe
Sylin täydeltä onnea teille! Ihana tosiaan lukea onnistumisista!
- jaja
onnea paljon! ja vielä kaksoset..missä olitte hoidossa? yksityiselläkö? kun suostuivat kahden siirtoon..
- Lizzy*
Olimme hoidossa yksityisellä, mutta ulkomailla. Meiltä kysyttiin vielä ennen siirtoa siirretäänkö kaksi vai kolme, koska siinä vaiheessa alkioita oli jäljellä 3. Emme edes miettineet ottavamme riskiä kolmella alkiolla ja päädyimme siis kahteen tuplataksemme mahdollisuutemme. Viime kerralla siirsimme myös kaksi eikä hoito kuitenkaan onnistunut.
- jaja
Lizzy* kirjoitti:
Olimme hoidossa yksityisellä, mutta ulkomailla. Meiltä kysyttiin vielä ennen siirtoa siirretäänkö kaksi vai kolme, koska siinä vaiheessa alkioita oli jäljellä 3. Emme edes miettineet ottavamme riskiä kolmella alkiolla ja päädyimme siis kahteen tuplataksemme mahdollisuutemme. Viime kerralla siirsimme myös kaksi eikä hoito kuitenkaan onnistunut.
nyt milenkiinto heräsi..missä ulkomailla olitte hoidoissa ja miksi?jos saa kysyä...=)
- Lizzy*
jaja kirjoitti:
nyt milenkiinto heräsi..missä ulkomailla olitte hoidoissa ja miksi?jos saa kysyä...=)
Siis asun ulkomailla, itseasiassa Kyproksella. Käväisi kyllä mielessä tulla Suomeen hoitoon yksityiselle, mutta ajattelin antaa tämän maan klinikoille ensin mahdollisuuden ja sitten katsoa asiaa uudestaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575845Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773153Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella232340No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402055- 191958
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61599Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83121281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201206Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah801069