Onko tietoa mitä öljyä Bilia huolto laittaa V50 1.8 moottoriin ? Lisäystarve 10.000km kohdalla ilmeinen mutta kun ei voi olla varma mitä sinne kaataa. Huoltopiste jossa viimeksi huollatin , on lopetettu.
Ilmeisesti öljy on täyssynteettinen ? Huoltokirja kertoo että 5W-30 pitäisi olla. Ainoa mitä löysin kaupoista näillä määrittelyillä on Mobil 1 ESP Formula joka maksoi 16€ litra ???
Ilmeisesti öljy on täyssynteettinen ? Huoltokirja kertoo että 5W-30 pitäisi olla. Ainoa mitä löysin kaupoista näillä määrittelyillä on Mobil 1 ESP Formula joka maksoi 16€ litra ???
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eli ei ole täyssynteettinen mm. Castrol Performance A1 on spesifisesti tehty ford moottoreille ja on vain synteettinen. Ford varaosaliikkeestä varmaankin löytyy sopiva litra öljyä tuohon.
lisätä öljyä??
Itselläni ei ole ikinä tarvinnut Volvoon (V50) lisätä 20tkm huoltovälillä öljyä vaikka diesel volvo.Olisiko jotain vikaa???
Eli ei ole mitään outoa siinä että öljyä pitää lisätä. Tarve syntyy kun öljytikkua tarkistettaessa öljyn pinta on alimmassa rajassa.
Se voi olla totta että auton ei kuuluisi syödä öljyä, mutta mistä voin olla varma että viime huollossa sitä on laitettu ylärajaan asti ? Jospa se oli vähissä jo huollon jäljiltä. Pitää seurata tilannetta tämän lisäyksen jälkeen.
Autonvalmistajathan väittävät että suurempikin kulutus kuin 0.75 l per 10.000km on ok eikä vaadi toimenpiteitä.
Volvomyyjä kertoi että V50 1.8 kone on alkuperältään mazdan tekosita.
itselläni kuudes Volvo tosin isompaa mallisarjaa.740 aikanaan ainoa johon ei öljyä lisätty tosin vaihtovälikin lyhyempi.Ei se pieni öljynsyönti mitään merkitse hyviä ja helppoja autoja omistaa.100 varma että seuraavakin on Volvo
ei yhtään muutu olisin enemmän huolestunut,sillä öljykin vanhenee.Useat kylmäkäynnistykset ja lyhyet matkat jolloin kone ei kunnolla lämpiä tekevät kondensia myös ruisku saattaa antaa bensaa öljyn sekaan jos ajetaan lyhyttä matkaa jolloin kone ei ehdi normaaliin käyntilämpötilaan.Öljyä kuluu aina enemmän tai vähemmän