Kellään havaintoja mitä luokkaa bensankulutus voisi aleta vaitamalla 5W-40 market-öljyn ACEA A5/B5 luokituksen omaavalla ns. energiansäästö-öljyyn?
Teeboililla säästö-öljyluokitus on ainakin Diamond Carat 0W-30:llä.
Säästö-öljyillä säästöä kulutukseen?
8
1745
Vastaukset
- selvää säästöä
Osta Eurol polttoaineensäästö-öljyt niin säästät ostaessa ja ajossa.
- Raswaa koneeseen
Kokeile itse. Jos öljystä on hyötyä, sen pitäisi näkyä kulutuksessa. Ellei näy, vaihda seuraavalla kerralla takaisin.
- ensin taloudellinen
Ajotapa niin säästät helposti 1.5 litraa satasella. Öljyjen tuoma teoreettinen kulutuksen vähennys menee kyllä kuitatuksi öljyjen hintaerossa.
- Tigre
Hei!
Polttoaineen säästö on 1-2%. Säännöllinen öljyn vaihto pienentää myös hiukan kulutusta.
Esimerkkilaskelma:
kulutus 7,1 l/100 km
öljyvaihtoväli 15 000 km
polttoaineen hinta E95 1,20 €/l
1%:n säästö 10,65 l eli 12,78 €
800 km tankillisella 1%:n säästö on 0,57 l. Tämä on niin pieni ero ettei sitä huomaan huoltoaseman mittarista.
Liian alhaisella rengaspaineella voi kulutusta kasvattaa jopa 3,3 %.
http://www.fueleconomy.gov/feg/maintain.shtml - Timimppa
Niin uskomattomalta kuin teistä kuulostaakin mutta mulla Toyota 1.8 Economy Carina -96 .
Siinä olen käytänyt sekä Mobil 5W 50W ja Hessumobil 5w 40W . Uskomatonta mutta Mobillilla bensankulutus noin litran korkeampi sadalla. Autossa on ns. laihaseosmoottori josssa kulutus on maantieajossa n.6 l ja kaupunki n.7 litraa sadalla.- Tribologisti
Halvempi öljy ei ole Mobiilin kanssa yhtä lämpötilastabiilia, ts halvempi öljy ohenee lämmetessään. Ohuet öljyt nyt vaan kuluttavat vähemmän kuin paksummat.
Säästö-öljyt ovat ohuita, useimmiten vaikka 0W-30 tai 5W-20 tai vastaavia. Ovat lämpimänä ihan vettä. Tämä tietysti säästää polttoainetta, koska vastukset pienenevät.
Dieseleissä ihan hyviä, kun lämmöt pysyvät kurissa muutenkin. Kesäkelillä bensakoneissa voi voitelu olla heikkoa.
Yhden prosentin polttoaineensäästö tarkoittaa kulutuksen putoamista 5,50 litrasta 5,45 litraan sadalle kilometrille. Tämä voi tehdä vuodessa jopa 10 euroa.
Master Eq- eurol-man
Eurolilta saat 5w50 bensansäästö-öljyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h362679- 1282363
- 1582074
- 391975
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201738- 401309
- 511047
- 861005
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24972- 114914