Joo no tässä alkanut polttelemaan auton vaihto kun alkaa tila loppumaan nykyisessä. Olisi edessä paluu etuvetoiseen ja silloinhan on melkein sama millä ajaa. Alkanut kiiltelemään kuitenkin tuon Octavian RS ehkä farkkuna. Käyttökokemuksia ja mahdollisia huomioitavia kohtia, jos tuollaista alkaisi oikeasti ostamaan?
OCCU RS
Tulevasdivfasofho
163017
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Minä olen ollut todella tyytyväinen auton käyttöominaisuuksiin.Moottorin vääntöalue laaja,pieniruokainen,Tilaa ihan törkeesti,hyvät varusteet,jämäkkä,ketterä yms.Teknisestä kestävyydestä en voi sanoa vielä mitään,kun on ollut auto niin vähän aikaa.Kokonaisuutena paras auto mitä mulla on ollut.Mulla on sentään ollut n:10autoa.Nissan,Audi,bemari,Mazda,Vw,Volvo ja niin edes päin..Audi oli muuten myös ihan sika hyvä auto,mutta hinta/laatusuhde on tällä hetkellä Skodan puolella.
No niin olen tässä vähän itsekkin ajatellut. Nuo Audi/Volvo yms. eivät kiinnosta, koska jos niihin hintoihin lähdetään, pysyisin nykyisessä merkissä. (BMW)
pohdittavaa kumman ottaisi,
Octavia RS farkku, 200HP, alk. 36190e
tai
318i Touring, 129HP, alk. 39250e.
Vapaa valinta...
sulla... Just ja just skeida pysyy mukana Bemun kanssa.. ;)
Mutta jos on dieseli versio Bemarista, niin jälkeen jää köyhänmiehen rs:ä... ;)
Jos tila loppuu autosta kesken, niin ei ole varmaan muuta edessä, kuin hommata bussi... heh..
Jos olisit käynyt koulusi loppuun osaisit muutakin kuin jossitella...
Hinnan ja koon mukaan niitä autoja yleensä verrataan, sulla on tietenkin eri kriteerit mutta Who Cares...
Faktaa tuohon naurettavaan vertailuusi,
BMW 320d,
http://motor.terra.es/motor/pruebas/nuestros.cfm?id=MOT28768&id_version=16634
Skoda Octavia RS,
http://motor.terra.es/motor/pruebas/nuestros.cfm?id=MOT30707&id_version=16751
Toisaalta ihan hävettää vastata näihin älyttömiin heittoihin...
Jos olisi omaa tai muiden rahaa millä mällätä, tulisi aika varmasti alle tuollainen 335d Touring tai 535XD Touring... Ei tarvisi miettiä Skodan laittoa. Uutta en ostaisi muutenkaan, vaan olen aina katsellut ja tulen katselemaan sellaista sopivasti sisäänajettua...
...niin se ois setä.
Jos jossittelee ,niin miksi jäädä bemariin?
Eikö joku Ferrari ,Lambo ,tai Mäklaareni olis vieläkin hienompi?
Tuohon pitää todeta sen verran että kun laitoit että hinnat ovat "alkaen" niin tuossa skodassa onkin sitten varusteena kaikki mahdollinen. Tottakai bemari on bemari, mutta hinta on nopeasti 4k eur lisää että varustetaso on sama kuin skodassa..
ei provo missään nimessä, mutta oli vaan pakko todeta. Tuossa skodan hinnassa kun ei oikein ole paljon nostamisen varaa (varustelistassa ei juurikaan enää mitään ruksittavaa)
Myös täällä ollaan vaihtotunnelmissa. Vaikea on RS:stä löytää mitään negatiivista koeajojen perusteella (ehkä jollain tietyillä renkailla melu). Itse olen vertaillut muutamaan muuhun merkkiin, mutta välttääkseni provoksi haukkumisen en kerro muita vaihtoehtoja. Kun vertaan tiloja, varusteita ja tehoja, ei oikein kilpailijaa samassa hintaluokassa tahdo löytyä. Kalliimmaksi menevät reippaasti. Ainakin kun vapaalla autoedulla ajelen.
mittarissa on nyt n.53000 km.
ei moitittavaa,kato tarkkaan mitkä renkaat laitat,rengasmelu kuuluu herkästi kabiiniin.
Kurjaa kun kaikki ihan hyvät aloitukset loppuvat loputtomaan BST:hen. Olisi joskun ihan kiva saada oikeita kommentteja, mutta ne foorumit on varmaan ihan muualla.
Kummasti kyllä aihe lähti harhautumaan uusille urille. Ja nimenomaan kiinnosti kokemukset yms. tuosta vanhemman mallin RS:stä.
aloituksessasi puhuttu mitään vanhemman mallin RS:stä, hieman tarkempi voisi tietysti olla tuossa
artikuloinnissa, niin vastauksetkin kohdentuisivat paremmin.
No RS se on vanhempikin RS. Jos käyttökokemuksia haluaa, niin aika harvoin voi kertoa kovinkaan laajoja kokemuksia, jos autolla on ajettu 10000 km. Itsellä 3 kk:n ajo. Voi toki sanoa, että tuntuu hyvältä. Siinä ei kuitenkaan monesti hirveämmin vikoja yms. vielä ilmaannu muusta kuin volvosta.
Tuli tuossa pari vuotta sitten tehtyä vähän samanlainen vaihto-operaatio jota kaavailet. E36 touringista -> vrs combiin. Ohjaamon tilat ei juurikaan suurentuneet mutta takaboksi on huomattavasti isompi. Kulkupuoli nyt kohentui huomattavasti mutta bensankulutus pysyy samoissa. Alusta on pikkuisen liian pehmeä koneen vauhtivaroille mutta riittää kun ajelee nopeusraj. mukaan. Minkäänlaista vikaa autossa ei ole ollut koko aikana. Ainoa haitta autossa on että saa varoa etuperin parkkiin laittaessa kanttikiviä.