Kellään kokemuksia kyseisestä lääkkeestä?
Itse sain kuurin, 500mg kahdesti päivässä.
Apocyclin
10
1628
Vastaukset
- aika
Elikkä aika kauan saat luultavimmin syödä sitä, ennenkö huomaat mitään jos sitäkään..
- oma kokemus.
Auttaa jos akne ei ole ehtinyt mennä todella pahaksi esim kasvojen akneen auttaa suht hyvin, selkä ja rinta akneen ei kyllä itsellä auttanut juuri yhtään. Itsellä tulokset näkyivät 2 kuukauden jälkeen kuurin aloittamisesta, eli aika myöhään. Itse tosin jouduin syömään myös roccutania joka auttoikin sitten todella hyvin, mutta ei näköjän sekään pysyvästi.
- ex-nassunparantaja
eipä oo kovin hyviä ainakaan massulle. Ihan oikeesti kannattaa syödä vaikka maitohappobakteereja kaverina. Ei suolisto huuda apua niin paljo. Kapseli-muodossa olevat tetrasykliinit ovat hiukan tehokkaampia, tosin myös kalliimpia. Kokeile, mutta älä odota ihmeitä. Tosin tulokset riippuvat myös aknen vaikeusasteesta.
- ...
elikkä antibiootit eivät yksinään poista aknea. Saitko kenties kuurin tavan lääkäriltä. Itse kävin ihotautilääkärillä ja hän määräsi antibioottien lisäksi aknevoidetta.
Eli antibiootit auttavat tulehtuneisiin näppylöihin poistamalla tulehduksen. Näin ei enää synny kipeitä näppyjä. Tämä aknevoide taas kuorii ihoa, jolloin syvät, tukkeutuneet näpyt.
Ihotautilääkäri sanoi, että paraneminen ei tapahdu hetkessä vaan pikku hiljaa. Eli kärsivällisyyttä!- ...
eli olin sanomassa että aknevoide kuorii ihoa, jolloin tukkeutuneet näpyt häviävät -mutta tätä ei siis näe hetkessä.
- mer vellamo
Et kertonut, mikä oli diagnoosi? Jos akne, niin sitten en tiedä. Mutta jos perioraalidermatiitti eli suunympärysihottuma, niin sitten mulla on sama kuuri menossa samaan tautiin. Aika tuskaista on, viikon oon syönyt nyt eikä vielä näy muuta parannusta kuin märkänäppylöiden (ja huulien) kuivuminen. Syön samalla elimistöä suojellakseni 2x2 maitohappobakteeritabua päivässä sekä 1x flukonatzol hiivatulehduksen estoon viikossa. Muista, että tetrasykliini pitää ottaa ohjeen mukaan tyhjään mahaan tai se ei imeydy!
- ....
Ei se ihan niin ole että ei imeydy, mikäli ei ota tyhjään mahaan. Lääkärini käski syödä esim. voileivän ennen lääkkeen ottoa, niin ei tule pahaa oloa. Syön aina ensin vähän jotain, ja hyvin on lääke tehonnut. Kuukausi takana. Ohjeissa lukee että lääkkeellä on yhteisvaikutuksia mm.maitotuotteiden kanssa, siksi tabletit tulisi ottaa tuntia ennen tai pari tuntia jälkeen aterian. Eli näitä voi välttää ja syödä jotain muuta.
- gkfdk
oman ihotautilääkärini mukaan tetrasykliiniä ei tarvitse ottaa tyhjään mahaan vaikka ohjeissa niin sanotaankin. olen kuitenkin noudattanut ohjeita.
- hmmhhh
.... kirjoitti:
Ei se ihan niin ole että ei imeydy, mikäli ei ota tyhjään mahaan. Lääkärini käski syödä esim. voileivän ennen lääkkeen ottoa, niin ei tule pahaa oloa. Syön aina ensin vähän jotain, ja hyvin on lääke tehonnut. Kuukausi takana. Ohjeissa lukee että lääkkeellä on yhteisvaikutuksia mm.maitotuotteiden kanssa, siksi tabletit tulisi ottaa tuntia ennen tai pari tuntia jälkeen aterian. Eli näitä voi välttää ja syödä jotain muuta.
ei oo varsinaisesti pahaa oloa tullut kun oon tyhjään vatsaan ottanut, mutta kahtena kertana on tämän kolmen viikon aikana tullut semmonen "palaneen pähkinän" maku suuhun. vähän vaikea kuvailla sitä, mutta tetrasykliinin oton jälkeen se on kuitenkin tullut, tuntuu ihan kuin röyhtäisis vähän ja se nousee suuhun. on kyllä aika kamala.
- käytössä
Olen kanssa syönyt apocycliniä, ensimmäisen kuukauden kahdesti päivässä, ja kun ei vienyt tulehdusta pois, niin nostin annoksen kuurinomaisesti neljään päivässä viikon ajaksi, ja nyt selkeästi toimii. Luultavasti olisin joutunut odottamaan historiallisen pitkään kahdella päivässä.. söin aiemmin kuurin oricycliniä, joka oli mielestäni tehokkaampaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv172291Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948