kyselyä pukkaa.. :)

nihapa

Ajattelin tässä kysäistä muilta odottajilta tällaista:

Kun odotit/odotat ensimmäistä lastasi, miten valmistaudu(i)t tulevaan lastenhoitoon?
Oliko/Onko sinulla ystäviä tai tuttuja, joiden lapsilla käyt/kävit harjoittelemassa vaipanvaihtoa, syöttöä yms, vai oliko/Onko se oma vauva sinulle ns. ensimmäinen hoidettava?

Mitkä olivat/ovat fiilikset? Jännittääkö tuleva?

Itse tässä viimeisiä viikkoja olen kokonaisena ja vaikka olen hoitanut lapsia ties kuinka paljon, aivan pieniä vauvoja sekä isompia lapsia, niin kyllä jännittää, että mitenkähän oman kanssa osaa. :)

Ja teille useampien lasten äidit, muistuiko pienen lapsen hoito heti mieleen, kun sait uuden vauvan? Vai oliko ilmassa pientä jännitystä, että mitenkähän tämä homma toimi?

Nihapa ja 35 1

4

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meppe

      Oon tässä raskausaikana lueskellut kaiken näköstä kirjallisuutta vähän omaa maalaisjärkeä apuna käyttäen.

      Lastehoidosta on noin muuten kyllä ihan tietoa ja oon ollu päiväkodissa töissä useampaankin otteeseen mutta ihan pienet vauvat on kyllä aika mysteeri. Jo 5kk lapsi kyllä osaa jo vaikka mitä mutta aika yllätys ne ekat kuukaudet varmaan on luvuista huolimatta.

      Kai siitä kaaoksesta jotenkin selviää ja onneksi ympärillä on ihmisiä jotka pääsee auttamaan tarvittaessa. Oma äitikin on sopivasti työttömänä/opiskelee kotona.

      Mulle on sanottu että oman kanssa sitä ehkä on yllättävän tottunut eikä ole niin norsuposliini kaupassa kun jonkun toisen lapsen kanssa. Haluan ainakin vielä toisaiseksi pitää kiinni siitä illuusiosta :) vko:lla 38 mennään eli viimesiä aikoja täälläkin elellään.

      Joskus herään ihan paniikissa että jotain olen varmasti unohtanut hommata tai jotain muuten vaan olennaista puuttuu mutta kai se niin on että sillä pärjää mitä on ja on ne kaupat auki synnytyksen jälkeenkin :)

      Lykkyä myös minun puolesta mameille!

    • odottavainen

      Minä tässä aika alussa vielä (rv15) ja ekaa odotan, mutta vastaanpa kuitenkin.
      En valmistaudu tulevaan lastenhoitoon mitenkään, tietysti pitää sitten hankkia tarvittavat tavarat yms. Ei ole tuttuja, joiden luona kävisin hoitamassa lapsia. Oma vauva ei tule olemaan ensimmäinen hoidettava, mulla on niin onnellisesti, että kun asuin vielä kotona, äitini sai iltatähden ja sitten vielä toisenkin (toisella oli vielä koliikki), ja olen ollut vauvaperheen arjessa aika paljon mukana. En siis pelkästään asunut siellä, vaan hoitanut pikkusisaruksia ihan pienen pienestä asti. Siitä on tullut jonkinlaista kokemusta ja varmuutta, eikä tuleva jännitä.
      Uskon kuitenkin, että se oma lapsi on sitten tyystin eri asia, varmaan paljon helpompi jopa hoitaa kuin jonkun toisen lapsi.

    • +tiipi+

      itselläni on sellainen tilanne, etten ole ikikuunapäivänä edes vaippaa vauvalle vaihtanut! tosi vähän olen ollut muutenkin pienten lasten kanssa tekemisissä, ja kovasti mietityttää sitten tämä oma tuleva pärjäämiseni.....

      ei ole kyllä aikomus lainata kenenkään lasta harjoittelua varten ;D
      kaippa sitä sitten kantapään kautta opitaan, jos ei muuten.

    • ***

      Esikoista odottaessa vauvan tuloon valmistautuminen oli lähinnä sitä että osti pinnasängyn ja muut tavarat valmiiksi. Vaipan olin vaihtanut muutaman kerran useita vuosia aiemmin. Samoin antanut pullosta maitoa. En osannut jännittää vauvan tuloa, koska en tiennyt mitä odottaa.

      Nykyään kun saa vauvan syliin sitä tiedostamattaan vaihtaa lapsen asentoa, kun se jännittyy ja taputtelee pyllylle, jotta röyhtäisy tulisi. Ja heijaa sylissä niin että lapsi nukahtaa. Lienee samanlainen taito kuin pyörällä ajaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9126
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7846
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5503
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2316
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2076
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1717
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1659
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1396
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      439
      1332
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1199
    Aihe