hemoglobiini

Mulla oli hemoglobiini laskenut alle 110. Hempan kanssa ollu joskus aiemminkin ongelmia mutta nyt kysyisin kun raskaana ollaan niin onko joku käyttänyt tuota Kräuterblutsaftia raskaana ollessaan? Tehosiko ja menikö vatsa sekaisin?
Mulla on ollu raudan imeytymisen kanssa ongelmia ja vatsa tuppaa menemään ihan sekaisin ainakin obsidanista ja retaferistä.
12998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

sellainen obsidan ilman sitä kuorta. Itselläni meni kaikista mahdollisista rautalääkkeistä vatsa sekaisin, mutta tuo auttoin. Avaat sen kuoren ja heität ne rakeet sieltä sisältä vaan suuhun ja kuoren roskiin :)
Neuvolassa minulle näin neuvottiin ja sanottiin että kaikille ei vaan tuo kuoriaine käy.

Äänestä
  • Se kuoriaine on lääkkeessä siksi,että imeytyisi oikeassa paikassa ruuansulatuskanavassa. Mahtaako se avattuna auttaa minkään vertaa?

    Äänestä

  • neuvolalta. kirjoitti:

    Se kuoriaine on lääkkeessä siksi,että imeytyisi oikeassa paikassa ruuansulatuskanavassa. Mahtaako se avattuna auttaa minkään vertaa?

    Minäkin otin obsidan-tabletista kuoret pois ja otin rakeet runsaan veden kanssa. Hb nousi hyvin ja on nyt 153.

    Äänestä

joista saa rautaa. Itse käytän täysin synteettömiä "ravinnnonlisiä" ja rauta-arvoni kohosi pikapuolin 120:stä 135:een. Todella loistava tuote eikä aiheuta minkäänlaisia vatsaoireita eikä pahoinvointia.

Äänestä
  • ei nuo pillerit ja kapselit toimineet vaan laittoi vatsan ihan täysin kovalle eikä hbp noussut yhtään. Litkua olen sitten vetänyt eikä mitään sivu oireita ole tullut. amku on tietenkin ihan älyttömän paha mutta hbp on noussut ainakin siihen rajalle että hyvän puolella ollaan.

    Äänestä

Äly hoi..... Kuoriaine on sitä varten, että aine liukenee vasta ohutsuolessa eikä sillä tavalla aiheuta ärsytystä MAHALAUKUSSA. Älkää hyvät immeiset availko niitä kapseleita ellette nimenomaan halua vatsaoireita! Ja mikäli olette avanneet kapselin ja heittäneet rakeet suuhun, ettekä ole saaneet oireita, ei myöskään oireita tule kapselin kanssa. Silloin teillä on rautamaha.

Äänestä
  • Juu näinhän asia yleensä onkin, mutta tuo obsidan esimerkiksi on suunniteltu niin, että sen voi tosiaan avata ja ottaa ne rakeet vaikkapa ihan ruokaan sekoitettuna. Toisilla kuoriaine ärsyttää mahaa ja siitä siis ei tosiaan ole haittaa jos sen avaa. Mutta noin yleisesti, niin kyllähän se kuori siinä kannataa pitää, niinkuin kerroitkin.

    Äänestä

Matala Hb raskaudessa on normaalia eikä sairaus. 110 on täysin normaali arvo! Ei siis paniikkia :)

Äänestä

vitamiinien kanssa, itse syön Retafer-merkkisiä rautatabletteja, joista ei ole mennyt vatsa sekaisin, päinvastoin..
Otan niitä appelsiinimehun kanssa ja myös samalla otan vitamiinitabletin (multitabs-special2 )..olen saanut nostettua näin hemoglobiinia.Mutta ilman vitaminiä en olisi saanut nostettua, kokeiltu on..

Äänestä

kuulun kai niihin onnellisiin, jolla toi hemoglobiini ei ole liikaa laskenut, viimeksi mitattiin rv.37 ja oli 117. mutta en tiedä onko auttanut se, että olen syönyt aamuisin aina ruisleipää (ja muutenkin) vitamiinien kanssa, ja veriruoat sisältää myös hyvin rautaa. mulla tämä on ainakin riittänyt!

Äänestä
  • myös mulla on hb pysyny koko ajan yli 126 (joka oli ennen raskautta mun normaali max arvo)...Just viikko sitte neuvolassa sano, et taian pärjätä loppuun asti ilman lisärautaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annika81 kirjoitti:

Mulla oli hemoglobiini laskenut alle 110. Hempan kanssa ollu joskus aiemminkin ongelmia mutta nyt kysyisin kun raskaana ollaan niin onko joku käyttänyt tuota Kräuterblutsaftia raskaana ollessaan? Tehosiko ja menikö vatsa sekaisin?
Mulla on ollu raudan imeytymisen kanssa ongelmia ja vatsa tuppaa menemään ihan sekaisin ainakin obsidanista ja retaferistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu