Jos kytketään telkkari,digiboksi ja videot,niin voiko pelkkää telkkaria katsoa (laittamatta boksia päälle),koska nyt näkyy pelkästään lumisadetta,mutta jos laittaa boksiin virran,kanavat näkyy niinkuin pitääkin???
Olenko kytkenyt...
oikein ...
5520
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ymmmärsinköhän oikein: antennin tulo on tökätty digiboksin input-reikään ja boksin ja tv:n välinen liitäntä on välijohdolla boksin output-liitännästä telkkariin. Kyllähän tuon pitäisi antaa telkkariin tavallisen antennisignaalin. Jos tv:tä lukuunottamatta joku vehje pitää kytkeä päälle, jotakin on pielessä.
Ja kun kuviossa on viedot, digiboksi ja telkkarin, niin mitähän ihmeen reittiä olet mahtanut käyttää?
Kokeilemallahan asia selviää. Mutta nyrkkisääntö on, että jos jätetään scart-liittimet pois virityksistä, antennisignaalin (RTF-signaalin) pitäisi mennä läpi. On minullakin kokemusta videonauhurista ja telkkarista (ennen digiaikaa), että video piti olla kytkettynä ennenkuin telkkarista näkyi mitään.
Mahdollisuuksia siis on. Tai sitten ei.
mua neuvottiin näin:1.kytke antennijohto seinästä digiboksiin,antenna in tms symboli.
2.kytke toinen,lyhyempi antennikaapeli digiboksista videoon.Antenna out liittimestä.
3.Scartjohto digiboksin "tv" scartlähdöstä televisioon.
4.Scartjohto digiboksin toisesta scarttipaikasta videon scarttiin.
Meitä kyselijöitä on monenlaisia,kuten myös vastaajia!
Vielä tarvitaan antennijohto videosta telkkariin, jos meinaat analogisia kanavia muutenkin kuin videon kautta katsella.
No kytke se antenojohto sinne TV:hen. Ei sen viritin muuten kuvaa voi näyttää. Ei ole sattuma, että muissa laitteissa paitsi TV:ssä on sekä antenni sisään, että ulos.
En ymmrrä miten tätä triviaalia asiaa kysytään jatkuvasti. Kuinka kukaan voisi olettaa TV:n näyttävän kuvaa ilman antennia.
Kaikki signaalit analogiset ja digitaaliset tulevat digiboksin kautta. Jos digiboksin pistorasia on irti seinästä näet lumisadetta tai rakeisen kuvan. Digiboksin pistoke seinässä ja boksin pois/päälle kytkin voi olla vaikka pois niin nähdään vain analogisia kanavia ja päällä ollessa myös digitaalisia kanavia.