ruskea levä kasveissa

onko paha?

ruskeahko levä tosiaan isompien kivien pinnalla ja kasvien lehdissä holetaa. et onko se ihan luonnollista? leväbarbit kyl putsailee niitä mut levä vie voiton. lannoituksen olen lakannut nyt mut pitäiskö polttaa valoa vähemmän kuin sen 12h mitä se nyt palaa. laseihin ei ehdi kertyä levää kun kerran viikos käyn ne leväsienellä läpi. sitä vaan et onko joka akvaariossa levää??

2

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Siis kerroppa nyt minkä kokoinen akvaario on ja mitä muita kaloja siellä on leväbarbien lisäksi?

      Ruskeahko levä kuulostaa piilevältä, se on uusien akvaarioiden riesa, mutta häviää yleensä itsestään, kun altaan biologinen tasapaino löytyy.
      Onko altaasi vastaperustettu?

      Toinen syy piilevän syntyyn on vähäinen valaistus, vanhan loisteputken uusiminen, taikka lisävalaistuksen hankkiminen auttaa.

      • ....,,,---

        ja neontetroja ja piikkisilmiä yks monni,miljoonakaloi. 120l . kaikki perustamisjutut on tehty akvaarioliikkeen ohjein joten päin persettä. mut kalat on kunnossa ja kasvit muuten mut tosiaan sitä levää löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      185
      2719
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2227
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1173
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1148
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe