Heippa!
Onko kukaan YH saanut koskaan soskusta jouluavustusta lahjoihin tai vaikka ihan vaan jouluverhoihin yms joulu-juttuihin?
Tietenkin tulot ja kaikki vaikuttaa, mutta haluaisin vaan tietää onko siihen edes mahdollisuutta ja millainen mahdollisuus, mitkä asiat vaikuttaneet ja näin....
Kiitosta
Saako soskusta avustusta
18
1702
Vastaukset
- tosissani
Kannatta kysyä soskusta.Oletettavasti saa ku osaa oikein vetoavasti perustella.
- soskusta rahaa
Ja niihin luetaan, alkoholistit, narkkarit ja linnanvenkulat. Tavallinen rehellinen köyhä ei saa mitään.
- ndoihqf
Joulu ei ole tavallista arkipyhää kummempi. Siitä nk. "perusosasta" säästämällä pitää joulu kasata. Mitään extraa ei tipu.
- tarkemmin pitää eritellä
Totta puhut tuesta. Mutta sosiaalitukeen ei ole otetttu kaikkia tukia huomioon. Tietenkin menot ja tulot kaikki pitää ilmoittaa. Nämä on otettu tähän huomioon. Asukkaan puutteet muissa seikoissa on sitten eriteltävä erikseen. Onhan se ymmärrettävää että kaikki ei ole samanlaisessa asemassa ja jotkut tarvitsevat tukea enemmän ja jotkut vähemmän. Riippuen talouden lähtökohdista. Joten en usko että raha menee väärään tarkoitukseen vaan oikeille ihmisille jotka sitä tarvitsevat.
- jouluasi!
Soskun rahat ovat osittain veronmaksajilta saatuja rahoja. Eli niitä joita työssä käyvät, raatavat 5pv viikossa ja lapset jää hoitajille. Meinaatko että sinä vain pyydät ja saat rahaa.. Jos et voi käydä töissä niin on vain vietettävä köyhää joulua. Lahjat ansaitsee ne jotka puurtavat niiden eteen. Jos joutuu sosssuun menemään niin rahat on siis vähissä, ole tyytyväinen että saisit joulu aterian, mutta muut hömpötykset pois ku ei varaa!!! Osta niitä sitten kun voit ostaa itse tienaamilla rahoilla, ei toisten maksamilla!
- mömmmm
"Soskun rahat ovat osittain veronmaksajilta saatuja rahoja."
Ne on kaikki veronmaksajilta saatuja rahoja. - pien tuloinen äiti:(
mä en oon eri mieltä sun kanssa aisioista oon ollu puhelin myykjänä piuoltoista vuotta ja menetin osan terveydestäni etten tarttisi sinunlaistesi verorahoja ja minä joka raadan myös harjottelussa 5 päivää viikossa ja vien lapseni myös tarhaan ja kuletukseen menee jo kaksi tuntia..maksan enemmän varmana veroja kun sinä ellet oöle sit erittäin hyvä tuloinen me jotka ees yriterään maksetaan hikisestä työmarkkinatuesta 20%...niitä veroja ihan saman löailla ku sinä ja minä olen kuulle taistellu soskujen kanssa aina olen elättänyt lapseni vaikka niin etten itse saa aina joka päivä edes lämmintä ruokaa...minä en soskussa joukse kuulle turhaan nyt näyttää siltä että on pakko olen 23 ja kahdelapsenm äiti ja toinen ei ole edes biologinen mutta silti rakas ja niinkuin oma ja haluan että lapset ei kärsi siitä että et saa töitä töitä olen hakunut mut niitä ei vaan saa!!!!!!!!! luuletko että on niin ihanaa odottaa ja jonottaa soskussa mut joskus on vain pakko olla nöyrä!!!!!!!!toivon että sinäkin jousut yhtä paskaan tianteeseen...ja sitten kun toimit työkkärin mukaan saat vielä karenssin.....vituttaaaa....
- tuollainen kysymys
provosoi vain "En aio maksaa jouluasi"-ääliöt liikkeelle. Jos sinulla on perustelut omalle köyhyydellesi, voit selvittää sossun(meillä Hesassa siis sossu tai fatta, ei sosku)kanssa tilanteesi. Sossu voi myös auttaa sinua selviytymään köyhyydestäsi tulevaisuudessa, ei rahallisesti vaan rahanarvoisin neuvoin! Jos koet, että lapsesi ovat köyhyytesi takia jotenkin poikkeuksellisessa asemassa suhteessa muihin kavereihinsa joulun suhteen, niin se voi olla hyvinkin juuri se peruste, jolla sossu myöntää jouluusi kertaluonteisen ja ns. harkinnanvaraisen avustuksen.
Älä välitä noista ns. maksajista. Niiden rahoilla ei eläisi tässä maassa kukaan, tuskin edes he itsekään! Se taas, jolla oikeasti on varaa, suhtautuu asioihin aivan toisella tavalla! Voikaa koko perhe hyvin! Hyvää joulua sinulle ja lapsillesi! - hyvin perusteltaessa saa
Kyllä soskusta saa jos oikein perustelet tarvitsemasi rahan käytön. Tiedän että rahaa ainakin saa jos on työtön ja ei löydy vaikka ruokapöytää sekä sänkyä. Niin ja ruokavälineitä. Soskusta rahaa kuitenkin saa vain kaupankuittia vastaan. Elikkä ne pitää ostaa eka. Kannattaa kuitenkin kysyä mihin niistä voit saada rahaa ennen kuin voit alkaa ostamaan. Sitten vaan kuitit sossuun ja rahat tulevat sitten tilille. Eikä siinä mitään hävettävää ole ottaa ilmaista tukea vastaan kun siihen on mahdollisuus. Jotku ovat etuoikeitettuja kun ovat kunnon työssä ja saavat kunnolla rahaa. Heidän pitäisi ottaa huomioon ne jotka eivät pääse töihin ja heidänkin pitää elää tasokkaasti.
- bbbbbbbbbbbbbbbbb
"Jotku ovat etuoikeitettuja kun ovat kunnon työssä ja saavat kunnolla rahaa. Heidän pitäisi ottaa huomioon ne jotka eivät pääse töihin ja heidänkin pitää elää tasokkaasti."
VAI PITÄISI työttömienkin ja muiden sossun asiakkaiden elää TASOKKAASTI. Sinä varmaan olet työtön omasta tahdostasi, eli olet ns. työtä vieroksuva. Mielestäni kaltaisesi saavat pärjätä omillaan.Toisekseen homma on niin, että SUURIN osa ihmisistä käy töissä ja vain harvat ovat työttöminä. - tyhmyys tiivistyy
bbbbbbbbbbbbbbbbb kirjoitti:
"Jotku ovat etuoikeitettuja kun ovat kunnon työssä ja saavat kunnolla rahaa. Heidän pitäisi ottaa huomioon ne jotka eivät pääse töihin ja heidänkin pitää elää tasokkaasti."
VAI PITÄISI työttömienkin ja muiden sossun asiakkaiden elää TASOKKAASTI. Sinä varmaan olet työtön omasta tahdostasi, eli olet ns. työtä vieroksuva. Mielestäni kaltaisesi saavat pärjätä omillaan.Toisekseen homma on niin, että SUURIN osa ihmisistä käy töissä ja vain harvat ovat työttöminä.vain sinullekin.
- minä3
käyppäs hfu sivuilla ja laita hakemus!
- no slave
kannanpa korteni kekoon tähän työ-asiaan.. itse olen 2 ammattitutkintoa omaava mies henkilö ja työkokemusta 2 alalta 17 vuotta 3:lla eri työnantajalla,nyt 2 vuotta ollut työtön kun ex työpaikka ostettiin ja lopetettiin. 120kpl työhakemuksia lähettänyt avoimiin paikkoihin jotka nimenomaan ilmoituksessaan maininneet että hakemukset VAIN email. jopa 10 firmaa on vaivautunut vastaamaan sen :paikka täytetty viestin ja muista ei edes ole kuulunut mitään! näiden lisäksi soitellut ja käynyt lukuisissa firmoissa mut kun ei osu niin ei osu.
eli ei se työttömyys ole aina halusta kiinni!
nimim:orjaksi en ala,mutta työt kyllä maistuu.
ps. aloittajan muksut ilmeisesti aika nuoria? eiköhän olisi totuus että jokaisen jolla muksuja on varastoista voisi löytyä erinäistä pakettiin passelia,jos ihmisillä ois vaan halua auttaa toisiaan??? mutta sehän on jo nyky-yhteiskunnassa unohdettu asia vai onko?
- arto.oo5
Varmaankin harkinnanvaraisena voi saada kaikenlaista avustusta jos oikein perustelee. Olen itse ollut pitkään ttt asiakkaana. Olisihan tuota rahan tarvetta, 10 vuotta vanha sänky niin hajalla että selkä tulee kipeäksi jne. Mutta oma periaate kuitenkin on että säästän rahat perusosasta ja ostan roinaa vaikka kirpputorilta. Perusosa on toki pieni mutta kun joka pv laittaa hieman säästöön niin helposti voi säästää rahaa pikkuhankintoja varten.
Mielestäni joulu ei ole erityissyy saada harkinnanvaraista tukea, ellei sitten ole joku täysin spesiaalitilanne. Minusta tässäkin tapauksessa voisi antaa ruokakupongin kauppaan ja se vähennettäisiin seur. kk tuesta. Muistutan että kirkotkin jne. jakaa jouluavustuksia.
Jouluruuat saa halvalla kyhättyä. Lahjoihinkaan ei tarvitse paljon rahaa upottaa, eikö se idea tärkein? Olisi jotenkin hassua että sossu antaisi rahaa lahjoihin, siis veronmaksajat maksaisivat köyhille lahjat?
Olen itse köyhä, tuloton peräti. Silti valkea joulu tulee. Säästin rahaa kk alusta ja varaa viettää ihan ok Joulu. Hyvää Joulun odotusta kaikille köyhille ja muillekin! :D- kohta nahaton
Vai on sänky hajalla. Sen voit korjata. Tai jos et pysty, niin lattialle patja vaan. Hyvä tulee. On selällekin parempi, kun on vähä jäykempi alusta.
Mua niin ahdistaa kaikenmaailman luuserit, jotka ei tikkua ristiin halua minkään eteen laittaa.
Mielstäni torillamme voisi järjestää ruoskintatilaisuuksia siipeilijöille. Voitais me työteliäät ihmiset katsella, kuinka veri roiskuu luuserin selkänahasta, eikä aina meidän omista. - tiedoksi vaan
kohta nahaton kirjoitti:
Vai on sänky hajalla. Sen voit korjata. Tai jos et pysty, niin lattialle patja vaan. Hyvä tulee. On selällekin parempi, kun on vähä jäykempi alusta.
Mua niin ahdistaa kaikenmaailman luuserit, jotka ei tikkua ristiin halua minkään eteen laittaa.
Mielstäni torillamme voisi järjestää ruoskintatilaisuuksia siipeilijöille. Voitais me työteliäät ihmiset katsella, kuinka veri roiskuu luuserin selkänahasta, eikä aina meidän omista.täältä pohjosempaa kans neuvo,että kirppareita kiertämällä löytää kyllä jouluverhot muutamalla eurolla.ei kai ne ny ,saatana!,tartte UUDET olla!
vai,että sossusta uudet verhot!!
mitäs pykäätte niitä pikkupiruja helmoihinne,kun ette pysty itte elättään!!80-luvun yh hyysäys on ohi!!!
- hyi helvetti
avustusta kortonkeihin ja siihen että olisit lyönyt piuhasi poikki.
- Totuus .....
Osoita haku Harkinan varaiseselle sos työn tekijälle jolla on harkinta oikeus
Viran haltija tai hrjoitelija antaa aina kielteisen pätöksen jos sinulla on viralista toimeen tuloa
Harkinan varaa
päätös oikeuden omaava h e n k i l ö "
Kokemuksella
Reklaamit ja paluteet
kirjaamo.stm@stm.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186