Ei jaksaisi enää

koska minun vuoroni?

En enää ymmärrä ja olen hyvin väsynyt tähän kaikkeen. Niin oli pieni ja hänen puoleltaan mitätön juttu. Pientä takkuilua ja heti oli uusi suhde kuvioissa ja sehän toimi välittömästi. Mutta entäs minä sitten? Minä yritän korjata tilannetta, olen rehellinen ja kerron totuuden kyseenalaistuista tunteistani ja tässä olen edelleen. Tapahtuneesta on jo kohta vuosi ja minä edelleen surullinen ja häpeissäni. Ei minusta ole mihinkään uuteen, kun en pysty enää uskomaan. Miksi piti herättää tunteeni ja sitten julmasti jättää, kun oma peli oli turvattu. Niin kamalan pahalta tuntuu, enkä ymmärrä miksi tämän muka ansaitsin ja mitä hyvää tämä voisi tuoda tullessaan? Olen herkkä ja joutunut elämässäni koville. Nyt olen yrittänyt jo ihan kaikkea ja silti edelleen se olen minä joka itkee. Minä joka olisin halunnut sen oikean jutun. Sanansa olivat valheita ja tunteensa kai tunteita jollekin muulle. Toivon niin kovin, että minä pääsisin jo eteenpäin. Mikä estää ja palauttaa aina siihen pahaan oloon? En näe enkä kuule hänestä ja silti mielessäni hän on. Livahtaa tulevaisuuden suunnitelmiin, mutta onneksi järki palauttaa totuuden nopeasti. Miten voi kaivata jotain, joka niin kovin satutti? Mikä tämän muuttaa?

4

778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämä naiselta

      miehelle?

      • varmasti tän täytyy

        olla naiselta ei miehet oo tällaisia.


      • koska minun vuoroni?

        naiselta miehelle...juuri niin.


    • Dietr

      Ei tuossa tarinassa ollut mitään mikä voisi tuntua hyvältä, etkä sitä sitä taatusti ansainnutkaan. Rakastuit vain väärään ihmiseen, se on elämässä valitettavan yleistä. Kertomasi mukaan sait suhteesta itsellesi palkaksi sydänsurua ja epäluuloa, eikä uuden suhteen aloittaminen varmaan ole helppoa kokemuksesi jälkeen.
      Toisaalta, osaat varmasti arvioida seuraavan suhteesi alkumetreillä paremmin onko kokelas sinulle sopivampi kuin tämä. Rakkaus leimahtaa joskus niin ettei järkevään ajatteluun pysty aluksi, mutta ensi huuman ja muutaman onnellisen kuukauden jälkeen pystyy arvioimaan suhteen niin onko siitä elämänkestäväksi vaiko vaan tilapäiseksi oikeata odotellessa.
      Paha olo kuuluu jokaisen elämään siinä kuin hyväkin. Et pysty koskaan kokemaan todellista onnea jos et ole joskus myös onneton. Elämäsi vain on tällä hetkellä onnetonta, mutta taatusti tulee aina se onnellinenkin aika. Minun omaan kokemukseeni pohjautuva neuvoni onkin ettet suunnittelisi tulevaisuutta tämän suhteen pohjalta ja koitat päästä siitä lopullisesti irti tekemällä kaikkea muuta kuin synkistelemällä, jotta voisit päästä taas elämässäsi yhden etapin eteenpäin. Näin tein joskus itsekin vaikka monesti se koville ottikin. Suru kuuluu jokaisen epäonnistuneen suhteen jälkipyykkiin henkisen kehityksen turvaamiseksi muttei siihen ole syytä takertua, ettei vaan onnesi kävelisi ohitsesi sillä välin kun haikailet moisen surkimuksen perään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      849
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      29
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      548
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      483
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    Aihe