Taisi hajota puola

aipe

Alkoi Megane oireileen siihen malliin, että taisi tulla puolavika. Paljonko noi puolat maksaa ja saako yleensäkään muualta kuin maahantuojalta. Sattui tämä homma harmittavasti näin arkipyhän alle. Torstaina pääsen korjaamolle mittauttamaan missä vika piilee.

9

5634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *nti Näpsä

      Itseltäni hajosi yksi puolista hiljattain Cliosta. Laskun mukaan hinta puolalle oli 41,96 euroa alvin kanssa. Koko homma töineen köyhdytti täällä Espoossa 95,50 euroa kukkaroa. Sain kyllä samaan hintaan kaikki loputkin puolat uusiksi. Näyttää olevan yleisempikin vika Renaulteissa?

      • Megane vm 2000

        Kun näin Syksyllä tuppaa sataa enempi, niin se vaikuttaa hyvin paljon puoliin. Itsellä meni yksi puola viime Syksynä kun satoi vettä runsaasti.
        Asiantuntijat sanoivat "tyypillisiä kosteusvauri-
        oita" Vaihdatutin 1 puolan Biliassa Kaivokselassa. Lasku oli n. 150€ muistaakseni. (Luulin hommaa vaikeammaksi)
        Loput puolat vaihdoin itse. Ja halvimmat löysin Helsingissä Knuuttilalta (Malmi) ja kutakuinkin 50-60€ kpl. Tarvitset Torx`avaimen. (Tähtiavain)


    • aipe

      Puolassa se vika oli, aivan kuten epäilinkin. 95 euroa töineen Tampereella jouduin hommasta kärsimään. Kaikki neljä puolaa vaihdettiin uusiin.

    • Meganessa

      Paljonko oli meganella ajettu kun puola hajosi?

      • Piirre/ominaisuus ollut

        Omasta Meganestani (-04) meni puola vuosi sitten eli puolitoistavuotiaana, jolloin ajokilometrejä oli takana 20 000 km. Kaikki puolat vaihdettiin, eivätkä uudet ole oireilleet.


      • Tuplamegane
        Piirre/ominaisuus ollut kirjoitti:

        Omasta Meganestani (-04) meni puola vuosi sitten eli puolitoistavuotiaana, jolloin ajokilometrejä oli takana 20 000 km. Kaikki puolat vaihdettiin, eivätkä uudet ole oireilleet.

        1,4 ja 1,6 alkuperäiset puolat on rakenteeltaan aika avoimia ja ovat siitä syystä alttiita kosteuden vaikutuksille. Minulle on myyty myös varaosana vastaavat.

        2,0 puola on hartsiin valettu ja siitä syystä kestävämpi. Varaosamyyjän mukaan nämä sopivat myös pienempiin moottoreihin. Otin kuitenkin ne kevytrakenteisemmat kun ne oli huomattavasti halvemmat.

        Tarvikkeena on saatavissa hartsiin valettua alkuperäistä noin kympin tai pari kalliimpaa puolaa jonka pitäisi olla myös alkuperäistä kestävämpi.

        Onko kokemuksia siitä, että kestääkö hartsiin valetut puolat - 2,0 tai tarvikepuolat - Meganessa paremmin kuin ne alkuperäiset kevytrakenteisemmat.


    • meg.

      meganesta hajoaa puolat juuri kun takuu on ummessa.

      • deepheal rajatieto com

        renaultkeskustelu
        net/foorumi
        aiheeksi vaikkapa sytytyspuolien kestoikä 60-75000km?
        niin huomaa,mikä on heikkous autossa,tarvikeosa halpakaupasta vai viikon sisällå hyvämerkki esim.Ebaystå paypal-maksulla(turvallinen)jos haluat ajaa pidempäån..


      • hjkklrr
        deepheal rajatieto com kirjoitti:

        renaultkeskustelu
        net/foorumi
        aiheeksi vaikkapa sytytyspuolien kestoikä 60-75000km?
        niin huomaa,mikä on heikkous autossa,tarvikeosa halpakaupasta vai viikon sisällå hyvämerkki esim.Ebaystå paypal-maksulla(turvallinen)jos haluat ajaa pidempäån..

        Minä tilasin ebaysta neljä puolaa meganeen, maksoi 42 euroa yhteensä postikuluineen englannista, paketti tuli viikossa, eli pyöreästi sain neljä yhden hinnalla, motonetissä yksi n. 40e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      85
      1827
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1439
    3. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      87
      1202
    4. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      67
      1007
    5. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      59
      971
    6. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      44
      967
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      920
    8. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      35
      887
    9. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      47
      876
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      809
    Aihe