Eliitin itsenäisyysjuhla

Irvokasta

Suomeen ja Afganistaniin sekä mm Pohjois-Koreaan toimitetaan köyhille nälässä eläville ruokaa. Suomessa samoin kuin Pohjois-Koreassa valtaapitävä poliittinen ja talouden eliitti sekä korkeat virkamiehet elävät yltäkylläisyydessä köyhiä säälimättä.

Suomen valtaapitävä eliitti juhlii itsenäisyyspäivää köyhiltäkin kerätyillä verovaroilla presidentinlinnassa huomenna. Huomenna on saalistajien vuosittainen suurjuhla. Vain kerran vuodessa tämä yläluokka kokoontuu näin runsaslukuisesti yhteen paikkaan.

Olen vilpittömästi ajatellut ettei kukaan vaan esimerkiksi lastaisi autoaan täyteen räjähdysaineita ja rysäytä linnan pihaan juuri kun juhlat ovat käynnissä. Autojen potkiminen ja rettelöinti kun on monien mielestä lapsellista ja turhaa. Mutta jos joku köyhä päättäisikin kovemmista toimista? Rukoilkaamme ettei niin kävisi.

Tällaisen Irakissa jokapäiväisen teon vaikutukset itsenäisyyspäivän linnan juhlissa kyllä muuttaisi harjoitetun köyhiä sortavan politiikan Suomessa kertaheitolla, tai sanottaisiinko kertapaukulla. Rukoilkaamme ettei näitä elitistisiä juhlia näin pilattaisi. Köyhien tulee rukoilla valtaapitävien puolesta.

5

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enneuneksija

      Näin kerran hauskan unen. Siinä joku lensi pienkoneella suoraan presidentinlinnaan kesken linnanjuhlien. Minä seurasin televisiosta suoraa lähetystä. Lähetys katkesi iskun hetkellä ja sitten alkoi erikoisuutislähetys, jossa koko presidentin linna savusi ja ihmiset kirkuivat ja huusivat.

      Sitten heräsin harmistuneena. Olisin halunnut katsoa unta pitemmälle. Se tuntui niin todelliselta.

    • n25v.

      Mitä auttaisi jos juhlat räjäytettäisiin ilmaan? Siitäkö politiikka muuttuisi? Miettikää nyt vähän. Oletko sitä mieltä että kaikki jotka elävät elämänsä tai ovat poliittisesti eri mieltä kuin sinä, pitäisi tappaa????????
      oletko itse pysähtynyt miéttimään ajatuksen korniutta?

      • jakautuminen

        Vääristynyt tulonjako ja eriarvoisuus saattavat johtaa samaan reaktioon kuin 1970 luvulla Saksassa ja mm Italiassa. Kansa kyllästyi mädännäisyyteen poliitikkojen ja talouselämän vaikuttajien välillä. Kun äänestämällä ei enää voitu muuttaa yhteiskunnallisten asioiden hoitamisen suuntaa. Suomen kansa on jaettu toivottomassa köyhyydessä eläviin ja poliitikkojen sekä talouselämän ryöstösaalistajiin. Väliin mahtuu kapea hyvin koulutettujen ja pienyrittäjien kohtalaisesti toimeentulevien kansanosa. Kun demokratia ei toimi seurauksena on aina ollut demokratian ulkopuolisten keinojen käyttö. Pelkään pahoin, että myös Suomessa yhteiskunnallinen eriarvoistuminen on mennyt liian pitkälle. Valtaapitävät ovat jo saattaneet häikäilemättömyydessään mennä liian pitkälle. Suomessa parhaillaan harjoitettava politiikka syrjii nyt liian ankarasti köyhiä ja pienituloisia. Nyt olisi viimeistään suunnanmuutoksen aika. Äänestämällähän nykyistä kehitystä ei voi korjata koska kaikki valtapuolueet ovat nykyisen kehityksen arkkitehtejä. Toivon ettei pahoja väkivallantekoja tapahtuisi. Toisaalta luulen vallankäyttäjien jo menneen liian pitkälle köyhien kansalaistensa kurittamisessa?


    • miepoika

      ARGH!!! eliitti ja eliitti! ajatelkaa omaa köyhyyttänne pidemälle

      Siellä on ihan tavallisia kansalaisia

      Onko teistä Lordi tai Matti Nykänen suomen eliittiä?
      onhan siellä rikkaitakin, mutta ne ovat eniten täällä maksaneet veroja. ei köyhät mielenosoittajat ja niiden työttömät vahemmant

      • tiijäh...

        ..että kautta aikojen on vallanpitäjillä olleet narrit mukana juhlissaan.Helepottaa muuten se että ensi vuonna ottaat kuulemma tavallisenkin kansan juhlintaan mukaan kun on tasavuodet pelissä.Mikälie-Karpela nykyään kertoili eilettäin telekussa semmosia,että mikäpä tässä.Heh heh...;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5221
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      185
      4954
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3434
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2976
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2302
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      239
      1743
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1299
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1290
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1000
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      937
    Aihe