Eli olisi hitusen alta 100tkm ajettu 1.9sdi fabia tiedossa. Tuo 1.9 sdi kone vaan mietityttää. Onko se mistään kotoisin? Tällä hetkellä alla on 1.4 focus, joten ei sekään mikään raketti ole.
Ne joilla kokemusta tuosta 1.9 sdi:stä niin voisivat kommentoida onko se millainen. Matka-ajoon hankitaan, vauhdin ollessa maks 100km/h ja kilsoja about 30tkm/vuosi.
Fabia 1.9 sdi
6
1336
Vastaukset
- ajotyylistäsi
Jos harrastat paljon ohittelemista, SDi on liian laiska, tasaisen maantivauhdin ylläpitämiseen riittää mainiosti.
Suorituskyvyltään voisi olla jokseenkin sen Focuksesi tasoa, kone vain ei ole yhtä kierrosherkkä kuin bensakone, mutta vastaavasti antaa vääntönsä alemmilla kierroksilla.
Eipähän ainakaan ole huolia turbosta, eikä tule niin helposti kansivaurioita yms. kuin ahdetussa "väärin" käytettynä.
Rauhallisen kuljettajan lupsakka puurtaja. - kokemusta
Työajokkina Fabia 1.9 SDI. Tukeva auto, vakaa kulkemaan ja kun kiihtyvyydeltä ei suuria vaadi, niin laukkaa ihan mukavasti 140:nkin marssivauhtia. Höyrykoneen luonne, eli tulisi toimeen vaikka kahdella vaihteella, yksi eteen ja yksi taakse. Olematon kulutus, ensimmäisenä kesänä koko kesän keskikulutus 3,8 l/100 km.
- Vapaastihönkivä
Golf SDI on itsellä alla, kone siis sama. Taajamavauhdeissa ei ole mitään ongelmia, SDI:llä pärjää ihan kivasti, kun ei tarvi ottaa kisoja valoissa. Yli 70km/h vauhdeista kiihdyttäminen on sitten tosi hidasta, joten tasainen vauhdinpito olennaista. Toisaalta, ei sillä ohittelulla merkitystä ole silloin jos SDI-koneen teho ei riitä siihen, vauhtiero kun ei ole kummoinen.
Turbo ei jumiudu eikä imukanavat tukkeudu SDI:llä. Kulutus ollut alimmillaan 4.9 litraa Golfin kokoisella autolla, turboversio menee kyllä vähän vähemmällä myös mun ajossa, kokemusta on.
SDI-Fabia on varmasti luotettava ja perusvarma työjuhta. Kannattaa katsoa että vaihdelaatikon öljyt on vaihdettu, ainakin SDI-Polossa ja Golfissa saattaa laatikko hajota jos öljyjä ei (vastoin huolto-ohjeita) vaihda säännöllisesti. - harkitsee
Kiitoksia infosta. Ilmastoinnin puute on miinuksena tarjolla olevassa, mutta kun ei tuossa foculaattorissakaan sitä ollut, niin ei ole mitä kaivata. Tarjousta tekemään.
- skodafabia
Miten tuo Fabia noin muuten? Yleisimpiä vikoja? Muuta käytössä huomioitua, saa listata plussat ja miinukset..
- 1.9 dsl
Niin jos työjuhtaa haet niin valinta on oiva. Itse olen 6 vuotta ajellut moisella koneella. Ekalla autolla 230 tkm ja nyt on menossa 160 tkm. Ja mitään ongelmia ei ole ollut ja aina on kerinnyt. Mutta pitää muistaa, että tasainen suoritus on paras. Itselläni on vielä vakionopeuden säädin ja turbollisia saa Hki-Tpe välillä ohitella 4-5 kertaa ;). Siis kannattaa vakavasti harkita. Ja vuosittaiset kulut ovat tosi pienet. Mutta kuten aina niin huoltojen tärkeyttä korostan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481259Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131133
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76979Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753